• Erasmus plus - Kvalitným vzdelaním robíme svet lepším

• Projekt financovaný z programu EÚ Erasmus plus, ktorý sme odštartovali v júni 2019 bol našou prvou skúsenosťou so vzdelávaním v štruktúrovaných kurzoch v krajinách Európy. Počas trvania projektu sa 12 učiteľov našej školy zúčastnilo vzdelávacích aktivít v Spojenom kráľovstve, Holandsku, Malte a Taliansku. Učitelia úspešne absolvovali kurzy, získali nové skúsenosti a osvojili si zručnosti a kompetencie, ktoré sme v ďalšej fáze projektu využili  vo výchovno-vzdelávacom procese. Pri výbere kurzov sme sa zamerali najmä na výučbu anglického jazyka a environmentálnej výchovy, inkluzívne vzdelávanie, komunikáciu a spoluprácu v školskom prostredí a rozvoj kvality školy a jej manažment.

V štruktúrovaných kurzov vo Veľkej Británii sa preškolili pani učiteľky anglického jazyka. Projektovými partnermi boli inštitúcie Pilgrims v Canterbury, Anglolang v Scarborough a Intereducation. Cieľom bolo motivovať vyučujúce, inovovať výchovno-vzdelávací proces, priniesť nové metódy, aktivity a spoznať spôsob a štýly práce so žiakmi, ktorí majú špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby. Po návrate z mobilít naše pani učiteľky od začiatku zahrnuli inovácie do vyučovania a na spoločných stretnutiach predmetových komisií realizovali tzv. "komentované hodiny". Výstupy z kurzov, námety aktivít sú zhrnuté v nasledujúcej zbierke úloh.

Zbierka hier a aktivít na hodiny anglického jazyka.pdf

Európsky deň jazykov
          Vyučovanie cudzích jazykov a ich význam pre ďalšie štúdium a osobnostný rozvoj žiakov sme si pripomenuli aj celoškolskou akciu pri príležitosti septembrového Európskeho dňa jazykov.

Okrem vyučujúcich II. stupňa sa kurzov zameraných na vyučovanie anglického jazyka zúčastnili aj 2 pani učiteľky primárneho vzdelávania. Kurzy boli zamerané na metódu CLIL a hravé metódy vyučovania. Výstupy a materiál je prístupný v nasledujúcom dokumente.

CLIL_aktivity-_anglicky_jazyk.pdf

Cieľom projektu bolo zapojiť vyučujúcich do medzinárodnej spolupráce, poskytnúť im možnosť zažiť zahraničnú mobilitu a získať motiváciu a inšpiráciu k ďalšej pedagocickej činnosti. Pani učiteľky zhrnuli svoje zážitky v nasledujúcej príručke.

Postrehy z mobilít.pdf

Počas mobilít účastníčky zdieľali svoje zážitky v spoločne vytvorenom padlete... Pre prezretie padletu, kliknite TU.

Enviro aktivity

Jednou z cieľových oblastí, na ktoré sme sa v projekte Erasmus plus zamerali bolo vyučovanie environmentálnej výchovy, ktorá je dôležitou súčasťou života našej školy. 2 pani učiteľky sa zúčastnili kurzov v Holandsku a priniesli si mnohé nápady a myšlienky. Spolu so žiakmi realizovali niekoľko aktivít zameraných na životné prostredie, vzťah detí ku svojmu okoliu a prírode:
          Školský swap
          Školský swap a Nosene.sk
          Prírodovedné popoludnie
          Ekologická stopa Kinder© vajca
          Olympiáda potravín

V rámci vyučovania enivornmentálnej výchovy sme sa zamerali aj na ochranu chránených živočíšnych a rastlinných druhov. Pripravili sme "triedu pod oblohou" a vyučovanie spestrili materiálmi a aktivitami podporovanými práve projektom Kvalitným vzdelaním a medzinárodnou spoluprácou robíme svet lepším.

Pracovné listy - "Náučný chodník"

PL_5._rocnik_Biologia_Cesta_vtacim_spevom_(1).pdf
          PL_6._rocnik_Biologia_Cesta_vtacim_spevom_(1).pdf
          PL_7._rocnik_ENV_Cesta_vtacim_spevom_(1).pdf
          PL_8._rocnik_Biologia_ENV_Cesta_vtacim_spevom_(1).pdf
          Vtaky-1.roc._(1).pdf
          Vtaky-2.roc._(1).pdf
          Vtaky-3.roc._(1).pdf
          Vtaky-4.roc._(1).pdf

Workshop k programu Erasmus plus
          4.12.2019

Začiatkom decembra 2019 sme v našej škole zorganizovali workshop, na ktorom sme pozvaným učiteľom prezentovali naše skúsenosti zo zahraničných mobilít. Workshop prebiehal v príjemnej atmosfére, pozvaní hostia prejavili záujem svojimi otázkami. Veríme, že sme mnohých inšpirovali k účasti v programe Erasmus plus v nasledujúcich rokoch.

Prezentácia.pdf

Medzinárodná spolupráca

Vďaka absolvovaným mobilitám mohli pani učiteľky pokračovať v spolupráci s učiteľmi z iných krajín. Kontakty, ktoré si počas štruktúrovaných kurzov vytvorili, rozvíjajú naďalej, výsledkom čoho sú online projekty Etwinning.

Twinspace

Napísali o nás....