• Erasmus plus - Moderná škola - škola pre budúcnosť

        • O projekte

        • Začiatok projektu: 01-11-2020

          Ukončenie projektu: 31-05-2022

          Číslo projektu: 2020-1-SK01-KA101-077815

          Grant: 22.395,00 €

          Akcia: Vzdelávacia mobilita jednotlivcov

          Hlavným cieľom projektu je preškoliť 8 učiteľov a 3 vedúce zamestnankyne v oblasti školského a projektového manažmentu, inklúzie, rozvoja mäkkých zručností a environmentálnej výchovy tak, aby sme boli schopní naplniť potreby a požiadavky moderného sveta.

            V edukačnom procese považujeme za veľmi dôležité upriamiť pozornosť na rozvoj osobnosti žiaka, rozvoj jeho sociálnych a emocionálnych zručností, podporovať žiakov v spolupráci, kritickom myslení, rozvíjať ich kreativitu a komunikačné zručnosti. Kľúčovými osobami v tomto procese sú triedni učitelia, ktorí majú vplyv na osobnostný rast žiaka práve prostredníctvom efektívneho a podporujúceho triedneho manažmentu, rozvíjania empatie, tolerancie a kultúrneho povedomia medzi žiakmi. Zohrávajú dôležitú rolu v živote školy a vytváraní pozitívnych vzťahov medzi žiakmi.

            Zvolené kurzy sú zamerané na triedny manažment a sociálny a emocionálny program v práci triedneho učiteľa. Nielen počas vyučovania, ale aj v čase po ňom potrebujú žiaci podporu, pozornosť a starostlivosť. Aby sme vytvorili bezpečné miesto, kde sa deti budú cítiť dobre, chceme do aktivít zaradiť kreatívne terapeutické prístupy, prostredníctvom ktorých využijú vychovávatelia umenie, hudbu, drámu a poéziu na rozvoj postojov a vzťahov medzi deťmi v škole.

            Okrem školy, rodinné a sociálne zázemie, z ktorého žiak pochádza, ovplyvňuje jeho schopnosť učiť sa či jeho správanie. V súčasnosti pochádza čoraz viac detí z neúplných , nefunkčných rodín, ale aj z rodín, kde sa vyskytujú rôzne formy sociálno-patologických javov. Aby sme dokázali poskytnúť žiakom profesionálnu pomoc, potrebujeme preškoliť učiteľov v oblasti prevencie, rozšíriť ich prehľad o aktivitách a postupoch pri identifikácii problémov, ich prekonávaní a možnostiach poskytnúť žiakom vhodnú pomoc a podporu. Venujeme pozornosť aj environmentálnym témam, ktoré chceme začleniť do vyučovania, a tým posilniť povedomie žiakov o globálnych problémoch, individuálnej zodpovednosti k životnému prostrediu a pozitívne formovať ich postoje ako budúcich európskych občanov.

            Očakávame, že zapojenie sa do projektu bude mať pozitívny dopad na profesionálny rast pedagogických zamestnancov obohatený o skúsenosť zo zahraničnej vzdelávacej mobility. Dôležitým dopadom bude následné zvýšenie úrovne výchovno-vzdelávacieho procesu v škole.

            Na úrovni manažmentu chceme vytvoriť pozitívnu klímu, motivovať učiteľov k práci a efektívne plánovať ich ďalší profesionálny rast. Veríme, že sa manažment školy inšpiruje praxou v zahraničí, zlepší si svoje manažérske a líderské zručnosti.

            Do budúcnosti chceme tvoriť kvalitné medzinárodné projekty, do ktorých budeme môcť zapojiť žiakov školy aj vďaka nadobudnutým zručnostiam spolupracovať, navzájom sa podporovať a efektívne komunikovať. Medzi kľúčovými témami, na ktoré sa škola chce v projektoch zamerať je životné prostredie a jeho ochrana, a tým prispieť k formovaniu budúcej generácie občanov citlivých ku svojmu okoliu.

            Z dlhodobého hľadiska očakávame, že sa do medzinárodných projektov zapoja ďalší učitelia, širšia verejnosť, čím podporíme myšlienku spoločnej komunity. Zároveň pripravíme žiakov na štúdium, prácu a život v 21. storočí.   
                                                                                                                                           

          PaedDr. Lenka Matejková

        • Workshop - Moderné techniky a technológie v projektoch Erasmus

        • V rámci diseminačných aktivít a zdieľania získaných poznatkov z mobility sme 29.5.2022 zrealizovali workshop pre učiteľov zamernaný na digitálne nástroje, aplikácie, techniky a postupy, ktoré su využiteľné nielen na vyučovaní, ale sú skvelou príležitosťou na rozvíjanie a podporu projektov Erasmus plus. 

          Pracovali sme s videom, fotografiami, tvorením príbehov, interaktívnych prezentácií, ktoré sú skvelou príležitosťou pre zdieľanie výsledkov, skupinovú prácu, rozvoj kreativity žiakov i učiteľov.

                  

    • Inklúzia v praxi na ZŠ Moskovská

      V našej škole sú žiaci so širokou škálou individuálnych vzdelávacích potrieb. Žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sú začlenení v bežných triedach. Pedagógovia im pomáhajú čo najlepšie zvládať každodenné aktivity. Cieľom inkluzívneho vzdelávania je umožniť všetkým žiakom rozvíjať svoje schopnosti v maximálnej možnej miere spoločne s ostatnými žiakmi. Inkluzívne vzdelávanie však predpokladá aj intenzívnu účasť rodičov žiakov na aktivitách školy.

      Dobrou klímou v našej škole vytvárame pocit bezpečia žiakov, ale významne ovplyvňujeme ich efektívne učenie, motiváciu a školskú úspešnosť. Pozitívnu sociálnu klímu vytvárame rozvíjaním sociálnych zručností, priateľstva, spolupráce, pomoci druhým, riešením problémov a pod. Žiaci potrebujú spoločne formulované pravidlá triedy a školy, jasne stanovené požiadavky a zrozumiteľné kritériá hodnotenia.

      Učitelia využívajú kľúčové vyučovacie metódy a stratégie, pre najlepší výkon žiaka a jeho školskú úspešnosť (napr. metóda skupinovej práce, kooperatívne vyučovanie, projektová metóda, zážitkové metódy, multisenzorické techniky). Pedagógovia sa v danej problematike neustále vzdelávajú formou školení, webinárov aj zahraničných mobilít Erasmus.

      Na škole prebieha úzka spolupráca medzi učiteľmi, asistentom učiteľa a ďalšími pedagogickými a odbornými zamestnancami. Na ZŠ pôsobia odborní zamestnanci, ako školský špeciálny pedagóg a školský psychológ. Vo svojej práci sa zameriavajú najmä na rozvoj žiakov, zmiernenie negatívnych javov, prácu so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a prácu s triedou. Na stránke Základná škola, Moskovská 2, Banská Bystrica (edupage.org) , v časti Žiaci a rodičia- Poradenstvo, sa dozviete dôležité informácie k danej téme. Odborní zamestnanci pracujú formou individuálnych intervencií, prácou so skupinou žiakov aj formou diagnostického pozorovania žiakov, na dosiahnutie plného potenciálu každého žiaka.
      PaedDr. Monika Abelovská

      • Environmentálna výchova - Deň Zeme

      • V rámci environmentálnej výchovy sme zrealizovali aktivity podporujúce ochranu životného prostredia a formujúce postoje detí a ich zodpovednosť ku svojmu okoliu. Z aktivít si môžete pozrieť milé video.

    •  

       

       

      „Vzťahy medzi ľuďmi dávajú životu cenu.“

      Alexander Von Humboldt

       

      Sociálne a emocionálne vzdelávanie

       

             Sociálne a emocionálne vzdelávanie (SEL) je pojem taký starý ako prvé vzťahy medzi učiteľom a žiakom. Princípy SEL sú prítomné v každom vzťahu a pretrvávajú vzájomne medzi študentmi, školami, rodinami a komunitami. Avšak zavádzanie myšlienok reprezentujúcich a implementujúcich SEL do výchovno-vzdelávacieho procesu začalo len nedávno.

             História sociálneho a emocionálneho učenia začala jednoduchou, ale významnou myšlienkou: Čo keby vzdelávanie plne podporovalo sociálny, emocionálny a akademický rozvoj všetkých detí? Preto sa v roku 1994 stretla skupina odborníkov, ktorá riešila vzdelávanie a jeho problematiku komplexnejšie. Multidisciplinárna spolupráca zahŕňala výskumníkov, pedagógov, neurológov, neurodidaktikov, odborníkov z praxe a advokátov za práva detí, ktorí presadzovali myšlienku, že školy sa musia venovať sociálnym a emocionálnym potrebám všetkých detí. Zrodilo sa združenie CASEL (Collaborative for Academic, Social, and Emotional Learning) a termín – „sociálne a emocionálne vzdelávanie“, ktorého cieľom je vytvoriť vysokokvalitné vzdelávanie založené na stratégii SEL ako nevyhnutnej súčasti všetkých stupňov vzdelávania. Počas nasledujúcich rokov odborníci CASEL vydali usmernenia pre pedagógov na podporu sociálneho a emocionálneho učenia a vykonali veľké množstvo výskumov, ktoré preukázali účinnosť SEL pri podpore akademického aj dlhodobého úspechu študentov.

       

      Čo vlastne SEL je?

      Sociálne a emocionálne vzdelávanie (SEL) je proces, ktorý prináša zmenu do života človeka a následne aj do života celej spoločnosti. Charakterizuje sa ako súčasť výchovy a vzdelávania, prostredníctvom ktorej jedinci získavajú a uplatňujú vedomosti, zručnosti a postoje na:

          • rozvoj zdravej identity,
          • zvládanie emócií,
          • dosahovanie osobných a kolektívnych cieľov,
          • pociťovanie a prejavovanie empatie,
          • vytváranie a udržiavanie vzťahov,
          • vytváranie zodpovedných rozhodnutí.

      SEL presadzuje rovnosť a výnimočnosť vzdelávania prostredníctvom partnerstiev školy, rodiny a komunity, vytvára vzdelávacie prostredie, ktoré zahŕňa:

          • vzťahy založené na dôvere a spolupráci,
          • zmysluplné učebné osnovy a výučbu,
          • priebežné hodnotenie.

      Pomáha pri riešení rôznych foriem nerovnosti, posilňuje postavenie mladých ľudí a dospelých, aby spoluvytvárali prosperujúce školy, prispieva k bezpečným a zdravým komunitám.

       

      Základné kompetencie SEL a ich vzájomné pôsobenie

      Úspešná implementácia SEL stratégie do výchovno-vzdelávacieho procesu prináša so sebou viaceré výhody pre študentov, školy, rodiny, komunity a pre spoločnosť ako takú, v ktorej žijú obyvatelia duševne zdraví a vyrovnaní, empatickí, ktorí dokážu prejaviť vďačnosť a vyjadriť svoj postoj, chápu nutnosť dodržiavania pravidiel, dokážu zvládať svoje pozitívne i negatívne emócie, asertívne a efektívne komunikovať, dokážu predchádzať alebo riešiť konfliktné situácie, prijímať rozhodnutia na základe analýzy dôsledkov a rizík a preberať za ne zodpovednosť.

      Koncepcia SEL pomáha rozvíjať päť kľúčových kompetencií:

        1. sebauvedomenie,
        2. sebapoznanie,
        3. sociálne povedomie,
        4. vzťahové zručnosti,
        5. zodpovedné rozhodovanie.

            Sebauvedomenie a sebapoznanie zahŕňa poznanie toho, čo cítime v každom okamihu, realistické zhodnotenie svojich schopností, rozpoznanie svojich silných i slabých stránok, identifikovanie a uvedomovanie si pocitov a emócií, rozvíjanie vytrvalosti v dosahovaní cieľov a v neposlednom rade aj schopnosť stanoviť si krátkodobé i dlhodobé ciele.

              Sociálne povedomie je kompetencia, ktorá v sebe spája pochopenie pocitov a emócií iných, rozvíja sa empatia a schopnosť vedieť, že nie sme sami a že rovnako ako máme práva, máme aj povinnosti.

             Vďaka rozvíjaniu a implementácii kompetencie vzťahových zručností si dokážeme vytvárať zdravé vzťahy, založené na spolupráci, nadobudneme a osvojíme si schopnosť povedať nie nevhodným sociálnym tlakom (ako sú kyberšikana, šikana, nátlak atď.), vyjednávať riešenia konfliktov, prospešných pre obe strany (takzvaná mediácia), zručnosť komunikácie, ktorá v sebe zahŕňa aktívne počúvanie, asertívnu a efektívnu komunikácia, koncept vďačnosti, naučiť sa požiadať a prijať pomoc ako aj správny spôsob ospravedlnenia sa s prevzatím zodpovednosti za svoje činy a ich dôsledky.

           Zodpovedné rozhodovanie vyžaduje schopnosť: naučiť sa posúdiť riziká, etické normy a bezpečnostné pravidlá, prijímať rozhodnutia s prihliadnutím na všetky relevantné faktory, posudzovať možné dôsledky alternatívnych opatrení, prebrať zodpovednosť za svoje rozhodnutie, dbať o zdravie a blahobyt seba a iných ako aj realisticky vyhodnotiť správanie ostatných.

       

      Záver

              SEL napomáha študentom vynikať v škole, budovať pevnejšie vzťahy a viesť šťastnejší, zdravší a plnohodnotnejší život. Implementácia stratégie SEL v dnešnej dobe plnej zmien a turbulentných udalostí je viac než nevyhnutná. Nutnosť akceptácie a integrácie ľudí pochádzajúcich z iných kultúr, národov, ľudí inej farby pleti či vierovyznania je každodennou témou, s ktorou sa musíme vysporiadať a naučiť žiť. Základy sociálneho a emocionálneho učenia, ktoré prijímame v rodine by sa mali stať súčasťou učebných osnov nielen etickej, náboženskej či občianskej výchovy, ale mali by si nájsť svoj priestor v každom vyučovacom predmete.

             Podporu SEL kompetencií je možné aplikovať počas celého vyučovacieho dňa. Úlohou učiteľa je vytváranie emocionálnej podpory pre žiaka a vytvorenie aktivít a príležitostí podporiť sociálno-emocionálne kompetencie študentov, ich autonómie a aktívneho zúčastňovania sa výchovno-vzdelávacieho procesu.

            Úloha SEL na pôde školy nie je zanedbateľná. Bezpečná a otvorená škola vedie k pozitívnemu efektu na úspechy žiakov nie len v akademickom priestore, ale aj v osobnom živote, a preto by mala vytvoriť priestor a otvoriť diskusiu o pravidlách a štruktúrach, ktoré umožnia využitie SEL programov.

      Keďže efektívny vzťah v rámci trojuholníka žiak – učiteľ – rodič je kľúčom k dlhodobému úspechu a plnohodnotnejšiemu životu najmä jednej z uvedených strán, zapojenie rodiny do SEL programu je vnímané ako nevyhnutné.

          V budúcnosti by sme sa mali nechať viesť víziou všetkých ľudí, detí aj dospelých, ako sebauvedomelých, empatických, zodpovedných, angažovaných a celoživotne sa vzdelávajúcich študentov, ktorí spolupracujú na dosiahnutí svojich cieľov. SEL môže byť mocnou pákou na vytváranie spravodlivých, inkluzívnych a zdravých škôl, ktoré v sebe zahŕňajú podporu všetkých aktérov výchovno-vzdelávacieho procesu.

       

      PREZENTÁCIA SOCIÁLNE A EMOCIONÁLNE UČENIE - WORKSHOP 31.5.2022.pdf

       

      Zdroje:

      https://casel.org/fundamentals-of-sel/

      https://eduworld.sk/cd/eliska-herinkova/3499/socialne-a-emocionalne-ucenie-je-v-skolach-coraz-dolezitejsie

      therapistaid.com

      pinterest.com

      https://schoolguide.casel.org/

      https://citaty-slavnych.sk/

       

      Spracovala: Mgr. Zuzana Filadelfi

    • TRIEDNY MANAŽMENT A SOCIÁLNE A EMOCIONÁLNE UČENIE
      Worskhop - (7.3.2022) 

      Počas jarných prázdnin účastníci Erasmus programu zrealizovali aktualizačné vzdelávanie na témy Triedny manažmentSociálne a emocionálne učenie. Zoznámili sme sa s témami neurovedy, fungovania mozgu, komunikácie, riešenia konfliktov a budovania dôvery medzi učiteľom a žiakom, spoločne sme diskutovali. Zaujímavou bola aj téma sociálneho a emocionálneho učenia ako tréningu zručností nielen žiakov, ale aj samotných učiteľov: sebauvedomenie, sebapoznanie, sociálne povedomie a vzťahové zručnosti a zodpovedné rozhodovanie. No a napokon nechýbali ani príklady z vyučovacích hodín, či aktivity, ktoré budeme môcť využiť vo vyučovacom procese.

      Classroom management.pdf
      Social and Emotional Learning.pdf

         

    • Erasmovské príbehy - (15.12. 2021)

      Pandemická situácia nám síce nedovolí naplno zdieľať naše skúsenosti s mobilitami, ale predsa sme našli spôsob ako sa podeliť s vedomosťami, zručnosťami a zážitkami, ktoré sme v projekte Moderná škola - škola pre budúcnosť nadobudli. Urobili sme tak prostredníctvom "erasmovských príbehov", ktoré Vám ponúkame spracované v elektronickej podobe a doplnené o vizualizáciu v krátkom videu. Počas online stretnutie sme ostatným kolegom odprezentovali priebeh mobilít, predstavili štruktúrované kurzy, hovorili o skúsenostiach a výhodách účasti na mobilite. O svoje skúsenosti sme sa podelili aj s vyučujúcimi zo ZŠ A. Sládkoviča na Sliači. Tešíme sa na workshopy, ktoré nás čakajú v nadchádzajúcom období a sme radi, že v našom tíme sa vždy môžeme niečo nové naučiť.

      AKTIVITY:
      AKTIVITA_-_Plickers.docx
      AKTIVITA_-_Storytelling.docx
      AKTIVITY_-_Opakovacie_lopticky.docx
      AKTIVITY_Od_najmladsieho_k_najstarsiemu.docx
      Team-buildingova_aktivita.pdf

      Moderná škola - škola pre budúcnosť.pdf

    • Vytváranie inkluzívnych tried (22.11.2021)

      Základná škola, Moskovská 2, Banská Bystrica neustále podporuje vzdelávanie pedagogických zamestnancov. Zapája sa do medzinárodných projektov, akým je aj projekt Erasmus plus: Moderná škola-škola pre budúcnosť. V letných mesiacoch 2021 som sa zúčastnila vzdelávacej mobility: Creating inclusive classrooms- challenges, strategies and practical tips na Sardínii. Súčasťou kurzu boli nové poznatky o pochopení traumy a blokoch v učení, témy o vplyve prostredia na správanie a učenie sa žiakov, určovanie pravidiel a hraníc, prevencia šikanovania, efektívna komunikácia s rodičmi a žiakmi, ale aj dôležitosť empatie, dôvery, vďačnosti a pozitívnej motivácie. Moje skúsenosti som prezentovala kolegyniam, ktoré následne rôzne aktivity a techniky uplatnia v praxi pri práci so žiakmi a rodičmi našej školy.

        

      Monika Abelovská

       

    • Vzdelávanie k starostlivosti o životné prostredie a udržateľnosti rozvoja

      Dňa 15.12. sa na ZŠ Moskovskej 2, BB zrealizovalo školenie učiteľov prvého stupňa na tému Education for environment and sustainable development. V rámci prednášky boli predstavené rôzne aktivity podporujúce kreatívne a zážitkové vzdelávanie, ktoré sa v Holandsku odohrávali nielen v interiéri ale aj v exteriéri s využitím IKT, hier, tímovej práce, partnerskej a projektovej výučby. Uvedené atribúty majú podporiť kreatívne spôsoby výučby, pričom majú redukovať závislosti žiakov/študentov na internete a používania drog. Majú ich motivovať a predísť k predčasnému ukončeniu vzdelávania.  

        

      Nikola Drábiková

        • The New Erasmus Program 2021-2027: Writing and Managing Succesful Projects for your School – Florencia, Taliansko

        • Na prelome októbra a novembra som absolvovala mobilitu v talianskej Florencii. Keďže sa v škole venujem „erasmovským“ projektom bol pre mňa vhodným kurz zameraný na nové programové obdobie E+, tvorby prihlášok, plánovanie, manažment projektov, organizáciu a implementáciu projektových aktivít do vyučovania a života školy.
           

          Partnerskou organizáciou bola vzdelávacia akadémia Europass Teacher Academy, ktorej lektor Marco Fenici je skúseným projektovým manažérom a pripravil pre nás podnetný a interaktívny kurz s množstvom tipov, priestorom na rozhovor a diskusiu a vhodnými nástrojmi pre riadenie projektov. Súčasťou bola aj analýza potrieb školy, formulácia cieľov a ich prepojenie na európske priority v zmysle formovania a podpory myšlienky európskeho občianstva, spoznávanie kultúr európskeho kontinentu.

                    

          Vďaka programu Erasmus+ som mala možnosť spoznať krásne miesta talianskeho Toskánska, Florenciu, Pisu, Sienu, San Giminiano. Mohla som vidieť, počuť, a ochutnať kultúru, históriu, jazyk a výborné jedlo. Zároveň som spoznala učiteľov z Portugalska, s ktorými sme absolvovali dlhé rozhovory o škole, vyučovaní, žiakoch a vymenili si mnoho skúseností z „učiteľovania“.
                                                                                                                                                                                                                 PaedDr. Lenka Matejková

        • Sociálne siete a médiá v škole - Alcanede, Portugalsko 

        • Koncom októbra 2021 som absolvoval kurz na tému Sociálne siete a médiá v škole. Aj napriek nepriaznivej epidemiologickej situácií a po ročnom presune sa kurz podarilo zorganizovať v Portugalsku, Alcanede. Vzdelávacie bloky boli zamerané na tzv.,,online svet" – druhý domov našich žiakov:

          1. Blok – zdieľanie
          2. Blok – sociálne siete v škole
          3. Blok – vyznajme sa v sieťach a službách
          4. Blok – online komunikácia
          5. Blok – digitálna stopa
          6. Blok – Bezpečne na internete
          7. Blok – GDPR a siete
          8. Blok - Netiketa

          Sociálne siete sú priestor, kde žiaci trávia denne niekoľko hodín svojho života. Aby sme pochopili svet sociálnych sietí, dokázali včas rozoznať nástrahy a nebezpečie, musíme o ňom niečo vedieť. Na kurze sme si ukázali a vyskúšali najčastejšie používané služby, spôsoby komunikácie a používanie online zdrojov, ako správne, bezpečne a efektívne používať sociálne siete k prezentácií školy, vzdelávaní a sebavzdelávaní.
             

          Súčasťou programu Erazmus + je aj spoznávanie krajiny, miestnych obyvateľov, zvyklostí, kultúry a histórie, ako aj zdokonaľovanie sa v anglickom jazyku.  Verím, že nadobudnuté vedomosti a skúsenosti budem môcť využiť v profesijnom raste.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   PaedDr. Roland Kánik

           

        • Erasmus days 2021

        • 14. až 16. október 2021 sú dňami osláv #ErasmusDays. Keďže naša škola je súčasťou komunity Erasmus a už po niektoľkýkrát sa zapojila do programu a projektov, nemôžeme vynechať túto udalosť ani tento školský rok. Pre učiteľov sme pripravili stretnutie s názvom Let's Talk Erasmus 2021, počas ktorého sme im predstavili aktuálne prebiehajúce projekty a aktivity, porozprávali sa a prezdieľali si skvelé skúsenosti a zážitky, ktoré nadobudli účastníci  projektov. Okrem toho sme absolvovali aj workshop určený pre vyučujúcich II. stupňa na tému CLIL vo vyučovaní rôznych predmetov. Z dnešného dňa sme si odniesli nielen inšpirácie na aktivity, ale aj dobrý pocit zo spoločne stráveného času s kolegyňami. Tešíme sa na ďalšie projekty.

                     

          O plánovanom podujatí sa môžete dočítať TU. 

          Pripomeňme si však ako to u nás počas erasmovských dní vyzeralo minulý rok. Projektové aktivity sa snažíme zameriavať všestranne, a preto sme v roku 2020 Erasmus days venovali eko témam. So žiakmi sme sa zapojili do písania eko príbehov a vytvorili sme krátku brožúrku prác s názvom LET THE TREES TALK

          Na vyučovaní environmentálnej výchovy sa žiaci zúčastnili workshopu na tému "eko stopa". Diskutovali s Luckou Rossovou z Nadácie Ekopolis. Najskôr však prelomili ľady zoznamovacou aktivitou – ekologické bingo, v ktorom hľadali spolužiakov, ktorí vypínajú vodu počas umývania zubov alebo vypínajú svetlo keď odchádzajú z izby. Naši siedmaci sú uvedomelí, čo sa environmentálneho správania týka. Aj ich vypočítaná ekologická stopa nie je taká vysoká ako ju majú napr. v priemere Američania. Diskutovali o tom ako  ekologickú stopu znižovať. Nakoniec sme si spoločne spravili krátky kvíz, v ktorom sme sa dozvedeli mnoho zaujímavých vecí. Vedeli ste, že Holandsko, Dánsko a Nemecko sú krajiny v ktorých je najviac rozvinutá cyklodoprava? Naši žiaci to uhádli. Na záver sme sa všetci zhodli, že najekologickejšia doprava je pešobusom prípadne práve bicyklom.  

           

          Pre žiakov a návštevníkov školy sme pripravili informačný kútik, kde si môžu prečítať o absolvovaných zahraničných mobilitách našich učiteľov a zároveň sa informovať o nových projektoch Erasmus plus a možnosti sa do nich zapojiť. 

                                                                          

        • 4K: Kreativita, Kritické myslenie, Komunikácia a Kolaborácia v škole - Florencia, Taliansko 

        • Posledný októbrový týždeň som vďaka programu Erasmus+ strávila v srdci renesancie v talianskom meste, Florencii, kde som
          absolvovala vzdelávací kurz s názvom 

          “The 4Cs: Creativity,  Critical Thinking, Communication and Collaboration in School” 
          (4K: Kreativita, Kritické myslenie, Komunikácia a Kolaborácia v škole).  

          Na kurze sme sa zišli v pomerene veľkom počte bolo nás až 17 účastníkov z ôsmich európskych krajín (Grécko, Poľsko, Česká Republika, Portugalsko, Španielsko, Litva, Švédsko a Slovensko).  Táto rôznorodosť kultúr bola počas týždňa našou silnou stránkou a pre mňa osobne veľkou pridanou hodnotou kurzu “The 4Cs”. Počas vykonávania rôznych aktivít sme sa vedeli dopĺňať,  mohli sme sa navzájom od seba veľa naučiť a zdieľať svoje pedagogické skúsenosti z rôzneho prostredia.   

          Celý týždeň som sa prostredníctvom aktivít mala možnosť dozvedieť viac o aspektoch efektívnej komunikácie a počúvania.  Získala som informácie o možných typoch skupinovej práce či typoch kreativity a ich hodnotení v školskom prostredí. Vykonávali sme mnohé činnosti, ktoré boli zamerané na rozvoj sebapoznávania pri práci v skupinách či pri rozvoji kreativity. Naša lektorka nám počas kurzu vytvorila príjemné a kreatívne prostredie. V posledný deň aj s malým prekvapením, a to interaktívnou skupinovou hrou priamo v uliciach Florencie. 
             

          Napriek tomu, že bola väčšina aktivít tohto kurzu skôr zameraná na teoretické poznatky a reprodukciu štúdií, a nie prezentovanie konkrétnych aktivít na priamu aplikáciu do školského prostredia (pre žiakov), hodnotím svoju účasť na tomto kurze kladne, myslím si, že tento kurz bol prínosom pre moje sebapoznávanie. A keďže našim spoločným dorozumievacím jazykom bola angličtina, vnímam tento kurz a program Erasmus+ ako skvelú  možnosť pre rozvoj komunikačných schopností v cudzom jazyku. 

          Nakoniec mi ostali veľmi krásne spomienky, Florencia ako mesto s dušou a srdcom renesancie bolo pre mňa každým dňom iné a inšpiratívne. Niet pochýb, že práve v tomto meste tvorili a žili veľký umelci, (ako napríklad: Leonardo da Vinci, Dante Alighieri, Michelangelo Buonarroti, ...) architekti, vedci a iné významné osobnosti. Diela mnohých velikánov bolo možné pri prechádzkach v uličkách, múzeách a galériách obdivovať. A toto mesto rokmi neutíchlo, práve naopak v uličkách tvoria a žijú umelci dnešnej doby, ktorých mnohokrát môžete vidieť priamo pri práci, o ktorej vám aj radi s nadšením porozprávajú.  

                                                                                                                                                                                                         RNDr. Monika Hudáčová, PhD

        • Education for environment and sustainable development - Holandsko

        • Začiatkom septembra 2021 som absolvovala kurz na tému Vzdelávanie pre životné prostredie a trvalo udržateľný rozvoj. Kurz sa odohrával v krajine tulipánov a bicyklov. Ak si myslíte, že ide o Holandsko hádate správne. Krajina si vás hneď získa milými ľuďmi, ktorí sa na vás z každej strany usmievajú a zdravia.

          Kurz bol vedený dvomi profesionálnymi lektormi v mestečku Assen. Zameraný bol na rozvoj kreatívneho vzdelávania s využitím rôznych aktivít odohrávajúce sa nielen v interiéri ale aj v exteriéri, IKT, hier, tímovej práce, partnerskej a projektovej výučby. Uvedené atribúty majú podporiť kreatívny spôsoby výučby, pričom majú redukovať závislosti žiakov/študentov na internete a používania drog. Majú ich motivovať a predísť k predčasnému ukončeniu vzdelávania. Výsledným produktom tejto podpory je aj zameranie sa na životné prostredie, preto väčšina aktivít sa odohrávala vonku, mimo budovy školy. Cez aktivity si žiaci uvedomujú potrebu chrániť životné prostredie a to je v súčasnosti veľmi dôležité, ak chceme zachovať našu planétu aj pre ďalšie generácie.

                    

          Absolvovanie kurzu mi napomohlo rozvinúť a zlepšiť profesionálne a osobné zručnosti, schopnosti využívaním kreatívnych metód. Zvýšila sa mi úroveň komunikačných, organizačných, tímových a pracovných kompetencií. Dovolil mi nahliadnuť do inej formy vzdelávania, vrátane ich využívania interaktívnych múzeí (zamerané na všetky oblasti), ktoré pôsobia na zmysly. Žiak tam dokáže vidieť, počuť, cítiť a dotýkať sa. Čím viac žiak použije zmyslov, tým viac si dokáže skonštruovať poznatky. Učí sa prostredníctvom vlastnej skúsenosti.

          Kurzu sa zúčastnili učitelia z rôznych krajín, kedy sme si vymieňali svoje skúsenosti, používanie prostriedkov vo výučbe a zároveň zisťovali ako funguje edukačný systém v inej krajine. Počas erasmu sa učiteľ vzdeláva nielen po profesionálnej a jazykovej stránke, ale i v kultúrnej oblasti. Spoznáva inú krajinu, ľudí, iný spôsob žitia a odkrýva históriu. Navštívila som jedno z najkrajších európskych miest – Amsterdam, ktorý vás očarí historickými pamiatkami a plavbou pomedzi ne, kedy sa na chvíľu cítite ako V Benátkach.

          Mgr. Nikola Drábiková

        • Classroom Management - Florencia, Taliansko

        • Svoju prvú mobilitu som absolvovala v hlavnom meste Toskánska, konkrétne vo Florencii. Kurzu som sa zúčastnila v termíne 16. 8.  21. 8. 2021 na tému Triedny manažment pre učiteľov: Nové metódy, efektívna motivácia, stratégie kooperácie a hodnotenia.


          Moje pocity z prvej mobility boli veľmi zmiešané, ale zároveň som neskrývala nadšenie, že môžem niečo podobné absolvovať. Pri príchode do Florencie ma hneď očarilo samotné mesto, ktoré je nádherné a zaujímavé svojimi pamiatkami. Tak ako ma očarilo mesto, také isté pocity som mala aj pri absolvovaní kurzu. Postupom času som sa zapájala do aktivít, a tým som mohla zlepšovať schopnosť pracovať v skupinách, ale aj prekonať jazykovú bariéru.

          Naučila som sa nové metódy, ktoré môžu zlepšiť a zefektívniť manažovanie jednotlivých aktivít v triede, tiež som si vyskúšala hranie rolí (učiteľ/žiak) a oboznámila som sa so zaujímavými webovými portálmi, ktoré uľahčia a skvalitnia vyučovací proces. Svoje zručnosti som obohatila najmä o prácu s digitálnymi prostriedkami, keďže väčšinu kurzu a práce sme používali buď mobilné, alebo počítačové zariadenie, kde sme si vyskúšali vytvárať kvízy, alebo zdieľať dokumenty medzi účastníkmi kurzu.

                         
                     

          Počas kurzu som sa cítila príjemne, nakoľko lektor bol priateľský a nápomocný pri všetkých činnostiach. Súčasťou kurzu bol aj celodenný výlet, kde sme navštívili okolité mestá ako napr. Sienna, Pisa, San Gimignano. V rámci výletu nás čakala ochutnávka vín a talianskej kuchyne.

          Celkovo svoje pôsobenie na kurze hodnotím pozitívne, snažila som sa zapájať do aktivít a naučiť sa toho čo najviac. O svoje nadobudnuté vedomosti a zručnosti sa chcem podeliť so svojimi kolegami, aby som im mohla uľahčiť prácu a aby si mohli vykúšať rôzne metódy a techniky vo vyučovacom procese. Negatívne postrehy a zážitky si z tohto kurzu neodnášam, nakoľko som sa s ničím negatívnym nestretla.

          Mgr. Alexandra Holodová

        • Social and Emotional learning - Barcelona, Španielsko

        • Koncom augusta 2021 som sa zúčastnila kurzu Social and Emotional Learning (SEL) for Successful Schools (Sociálne a emocionálne vzdelávanie pre úspešné školy) v Barcelone. Výber kurzu bol pre mňa jasný, pretože verím, že myšlienky kolaborácie, efektívnej komunikácie, mindfullness (dôrazné uvedomovanie si bežných vecí okolo nás a dôraz na emocionálne prežívanie pre vlastný pokojný život), koncept vďačnosti či potreba mediácie pri riešení konfliktných situácií, sú v súčasnej dobe nevyhnutou zručnosťou, ktorá predurčuje žiakov k úspechu, pokojnému spolunažívaniu a naplnenému životu.

          V kurze som sa dozvedela množstvo teoretických poznatkov nevyhnutných pre pochopenie a uchopenie konceptu SEL, ktoré budem zavádzať do praxe nielen ako triedna učiteľka, ale aj ako učiteľka cudzích jazykov a slovenského jazyka. Potreba SEL sa v dnešnej virtuálnej izolovanej dobe stáva nevyhnutnosťou a dôraz na zdravé emocionálne prežívanie sa začína dostávať do popredia nielen v zahraničí, ale i u nás na Slovensku. Súčasná uponáhľaná doba, izolácia v dôsledku pandémie, nemožnosť nadviazať zdravé sociálne väzby, oklieštené emocionálne prežívanie vyjadrované emotikonmi v chatoch a statusoch len dokazuje, že dôraz na SEL by sa mal stať prioritou číslo jeden v jeho zavedení do školských plánov i národného kurikula.


             

          Vzdelávací program Erazmus plus kladie dôraz aj na kultúrne povedomie obyvateľov Európskej únie s dôrazom na špecifiká jednotlivých krajín, a preto je jeho nevyhnutnou súčasťou spoznávanie krajiny, tradícií, kultúrno-historických pamiatok. Barcelona má v tomto smere určite čo ponúknuť, a tak moje popoludňajšie výlety smerovali po najznámejších pamiatkach spätých s geniálnym architektom Antoni Gaudím – La Pedrera (Casa Milá), Casa Batlló, Parc Güell, La Sagrada Familia, Casa Vicens, ale aj do múzeí svetoznámych maliarov a výtvarníkov – Pablo Picasso, Joan Miró, Salvador Dálí.

          Barcelona je prístavné mesto, ktoré lemujú 4 kilometre krásnych piesočnatých pláží, z centra mesta vzdialených len pár minút metrom, ktoré ponúkajú nádherný pohľad na Stredozemné more.

          V neposlednom rade taktiež predkladá možnosti pre stretnutia učiteľov z rôznych krajín a kultúrnych zázemí Európskej únie, ponúka príležitosť vytvárania kontaktov so zahraničnými vzdelávacími inštitúciami a taktiež vytvára priestor na nové spolupráce či priateľstvá. V kurze som stretla učiteľov z krajín ako Bulharsko, Slovinsko, Taliansko, Rumunsko, ktorí si medzi sebou vymieňali skúsenosti, poznatky a príklady dobrej praxe, z ktorých budem určite čerpať v mojej ďalšej práci. 

          Mgr. Zuzana Filadelfi

        • Letné mobility učiteľov - Sardínia

        •    Vzdelávanie v rámci projektu ERASMUS+, ktoré ponúka vyučujúcim možnosti študijných pobytov v rôznych európskych krajinách, sme napriek súčasnej situácii a po mnohých presunoch mobilít mohli konečne odštartovať. Nepriaznivá epidemiologická situácia síce zapríčinila ročný odklad, ale neodradila od účasti druhú skupinu vyučujúcich, ktorí prejavili záujem o ďalšie vzdelávacie aktivity a získavanie nových vedomostí, zručností a skúseností.

          V mesiaci august sa 5 našich pedagogických zamestnancov zúčastnilo kurzov v talianskom Alghere na Sardínii.

          1. Creating inclusive classrooms - challenges, strategies and practical tips
          2. Director's refresher course
          3. Classroom Management 
          4. Creative therapeutic approaches in education 
          5. Safe Classroom structured course

           
               

           
          Zúčastnil som sa vzdelávacieho pobytu v Taliansku, na ostrove Sardínia, v meste Alghero. Témou môjho týždenného študijného snaženia bol manažment triedy (classroom management). Vzdelávanie gestorsky zastrešoval mladý neuropsychológ PhDr. Robert Krause PhD., MBA. Vzdelávacie bloky boli zamerané na aktuálne teoretické poznatky štruktúry a práce mozgu, ktoré sa prelínali s praktickými ukážkami cvičení. Dozvedeli sme sa o potrebe pozitívneho prístupu v osobnostnom nastavení, v komunikácii, postojoch aj konaní, hlavne v interakciách učiteľ – žiak, učiteľ – rodič, učiteľ – učiteľ. Dnešná moderná doba, rýchle zmeny a nástup nových komunikačných platforiem prinášajú logicky so sebou aj potrebu ich reflektovania školou. Žiaci si vyžadujú nové spôsoby prístupu zo strany vyučujúcich, podobne ako aj ich rodičia. Partnerský prístup postupne nahrádza už prekonaný, direktívny. Výklad učiva je postupne vytláčaný modernými prístupmi vo vyučovaní, v ktorých je učiteľ skôr koordinátor a povzbudzujúci motivátor. Spôsoby vedenia triedy, komunikácie so žiakmi sa týmto trendom musia prispôsobovať, v nejednom prípade ich dokonca určujú. Žiaci v tomto veku – obdobie II. stupňa ZŠ –, prechádzajú dynamickým a zložitým vývojom, ktorý prináša aj viaceré problémy a získané poznatky, nové pohľady na danú problematiku mi môžu pomôcť v práci triedneho učiteľa. Moje skúsenosti so študijným pobytom v Taliansku, v rámci projektu Erasmus, sú pozitívne a pevne verím, že ich využijem v praktickej podobe reálneho školského života.

          Súčasťou študijných pobytov v zahraničí je aj spoznávanie iných kultúr, ich histórie a kultúry, miestnej gastronómie, zvykov, návštevu nových regiónov, porovnávanie aj hodnotenie s tým, na čo sme zvyknutí z domova. Výmena skúseností učiteľov z iných krajín a škôl takisto prispieva k potrebnému osobnostnému rastu a rozširovaniu rozhľadu moderného človeka.

          PaedDr. Ľubomír Srnka

          Program Erasmus+ hodnotím ako vysoko cenným prínosom nielen pre môj profesijný, ale aj osobný rozvoj. Nesporne prínos vnímam aj v oblasti rozvoja mojich jazykových zručností.
          Pozitívne hodnotím spoločnosť Glory Lab, s.r.o., ktorá zabezpečila školiteľa s vysokou profesionálnou úrovňou. 5 tréningových dní sme využili efektívne s množstvom praktických cvičení a so spoznávaním kultúry navštívenej krajiny. Získané vedomosti a zručnosti s určitosťou využijem aj vo výchovno-vzdelávacom procese.

          Mgr. Maľová Alena

          Zahraničná mobilita na Sardínii v rámci programu Erasmus+, naplnila moje očakávania. Vysoko profesionálny lektor nám rozšíril povedomie o neuropsychológii, mogzu, vedomí a podvedomí. Môj kurz “Inkluzívne triedy- výzvy, stratégie, praktické tipy”, mi priniesol nové vedomosti o pochopení traumy a blokoch v učení. Zaujímavé boli témy o vplyve prostredia na správanie a učenie, určovanie pravidiel a hraníc, prevencia šikanovania, komunikácia s rodičmi a žiakmi, ale aj dôležitosť empatie, dôvery, vďačnosti a pozitívnej motivácie. V praxi uplatním rôzne aktivity a techniky, ktoré sme si precvičili na kurze.  

          Súčasťou mobility bolo tiež spoznávanie krajiny, miestnych obyvateľov, zvyklostí, kultúry a histórie Sardínie, ako aj zdokonaľovanie sa v anglickom jazyku. 

          PaedDr. Monika Abelovská

        • Projektový manažment
        • Sociálne a emocionálne učenie
        • Manažment školskej triedy
        • Inkluzívne vzdelávanie
        • Bezpečnosť a prevencia
        • Rozvoj mäkkých zručností
        • Environmentálna výchova
        • Kultúrne povedomie
    • Počet návštev: 1720
    • Kontakty

      • Základná škola, Moskovská 2, Banská Bystrica
      • Mgr. Alena Maľová, školský špeciálny pedagóg Mgr. Andrea Vonkometová, sociálny pedagóg + 421 918 778 100
      • 356 777 08
      • 2020982040
      • Mgr. Marta Melicherová riaditel@zsmosbb.sk + 421 903 657 550
      • Mgr. Lucia Steinerová lucia.steinerova@zsmosbb.sk + 421 903 657 550
      • PaedDr. Monika Abelovská monika.abelovska@zsmosbb.sk + 421 903 657 550
      • PaedDr. Lenka Matejková lenka.matejkova@zsmosbb.sk + 421 903 657 550
      • Moskovská 2 974 04 Banská Bystrica Slovakia
      • + 421 903 657 550
    • Prihlásenie