• Akreditácia na Erasmus

          • Through Learning We Grow

          • V školskom roku 2023/2024 pokračujeme v mobilitných aktivitách, ktorých účastníkmi sú učitelia a žiaci našej školy. Teší nás, že sme získali nových partnerov pre spoluprácu a projektové nápady budeme môcť realizovať v rôznorodých aktivitách:

            - kurzy a školenia pre učiteľov
            - pozorovania pri práci
            - skupinové mobility žiakov v Nemecku, Francúzsku a Českej republike

            Naďalej sa venujeme témam, ktoré sú kľúčové pre rozvoj našej školy, zameriavame sa na modernizáciu vyučovacieho porcesu s ohľadom na nové trendy a potreby rozvíjať kľúčové kompetencie učiteľov a žiakov pre 21. storočie, kľúčovou témou je environmentálna výchova a podpora a rozvoj zelených zručností, zodpovedného prístupu k životnému prostrediu a rozvoj občianskej zodpovednosti a participácie v modernej spoločnosti. Súčasťou aktivít je aj podpora inkluzívneho prístupu vo vzdelávaní.

          • ErasmusSchools4Climate

          • Spoločne s partnerskými školami sme spustili stránku k projektu Climate Change in European Mountains.

            erasmusschools4climate.eu

             

            • Pozorovanie pri práci (10.03.2024-15.03.2024) Amberieu en Bugey, Francúzsko,

            • Vyučovanie pod lupou: Inšpirácie z Francúzska (Job shadowing)

              Keď vyšlo v pondelok ráno slnko, začal sa nový školský týždeň na Gymnáziu a technickom lýceu v Plaine de l'Ain. A s ním odštartoval pre mňa poučný a obohacujúci zážitok - Job shadowing. Privítalo ma vedenie školy a oboznámila som sa s programom týždňa. Prvým bodom programu bola prehliadka priestorov školy, ktorú sprevádzali základné pokyny o bezpečnosti a ochrane zdravia. Pondelok pripravil pôdu pre moju vzdelávaciu cestu - od skúmania zložitostí organizácie školy až po pozorovanie pútavých vyučovacích hodín.

              Na hodine anglickej literatúry A. Lavallovej sa študenti ponorili do témy emigrácie prostredníctvom knihy "Brooklyn" od Colma Tóibína. Rozdelení do štyroch skupín, vybrali si obrázky spojené s postavami a po krátkej diskusii prezentovali svoje postrehy k téme identity a vysídlenia.

              Medzitým B. Chassagnon podporoval diskusiu o smútku za domovom a adaptácii v novej krajine v rámci analýzy úryvkov z toho istého románu, pričom zdôraznil vybrané jazykové prostriedky a historický kontext. P. Claudin sa na ďalšej hodine pohyboval v právnych a morálnych spletitostiach románu Harper Leeovej "To Kill a Mockingbird", pomáhal si pritom názornou prezentáciou, pracovnými listami a cvičeniami na slovnú zásobu. V inom duchu A. Lavallová na hodine literatúry pri ukážke z knihy Narnia zablúdila k druhej svetovej vojne a podnietila študentov k zamysleniu sa nad kľúčovými udalosťami konfliktu pri práci s časovou osou. Naprieč disciplínami, rôzne hodiny v anglickom jazyku mi jasne ukázali, že učitelia kladú dôraz na kritické myslenie, argumentáciu, prezentovanie pred spolužiakmi a učiteľmi a prepájanie vedomostí z rôznych predmetov.

              V utorok bola v centre pozornosti inklúzia, keď sa pedagógovia a pedagogickí asistenti podelili o poznatky o prístupe školy k žiakom z rôznych prostredí a s rôznymi vzdelávacími potrebami. Individuálna podpora, techniky riadenia správania a podpora spolupracujúceho a podporného prostredia boli zdôraznené ako základné princípy edukácie na škole. Empatia a citlivosť podčiarkovali každú interakciu a odrážali záväzok k rozmanitosti a rovnosti vo vzdelávaní.

              Uprostred týždňa sme sa spoločne s ostatnými členmi projektového tímu vybrali na exkurziu do Chamonix, ktorá bola spojením akademického bádania a dobrodružstva. Uprostred úchvatnej krajiny, vďaka návšteve múzea kryštálov a aktivitám zameraným na zber údajov sa učenie prelínalo so skúsenosťami z reálneho sveta. Deň vyvrcholil zaujímavou úlohou, v ktorej mali študenti predstaviť alpskú turistickú oblasť v budúcnosti, čo podnietilo kreativitu a kritické myslenie.

              Starosta St. Gervais, ktorý vedie spoločné úsilie o udržateľný rozvoj v regióne, nás vo štvrtok oficiálne prijal na radnici, diskutovali sme o zmene klímy v Alpách. Cesta vlakom do Bellevue nám ponúkla nádherné výhľady, zasnežené kopce zase priestor pre zábavu. Večer sa žiaci vrátili k pracovným aktivitám, dopisovali zhrnutia a dokončovali prezentácie na záverečné vystúpenie.

              Keď sa týždeň chýlil ku koncu, rozhovor so zástupkyňou vedenia mi poskytol ucelený pohľad na fungovanie francúzskeho školského systému, organizáciu školy a inkluzívne prístupy vo vzdelávaní. Mimoriadne ma zaujali najmä preventívne aktivity školy v oblasti zdravia, bezpečnosti a občianskej výchovy, pri ktorých škola aktívne spolupracuje s predstaviteľmi mestskej i regionálnej samosprávy, občianskymi združeniami a charitatívnymi organizáciami.

              Môžem s radosťou konštatovať, že týždeň, ktorý som strávila vo Francúzsku bol síce vyčerpávajúci, ale určite inšpiratívny a podnetný pre moju ďalšiu pedagogickú prácu.

              Mgr. Katarína Riečanová

            • Skupinová mobilita žiakov (10.3.-15.3.2024), Amberieu en Bugey, Francúzsko

            • Od 10. do 15. marca 2024 nás privítalo francúzske Ambérieu-en-Bugey, kde sme sa spolu so študentmi z Jakob Fugger Gymnázia v nemeckom Augsburgu a francúzskeho Lyceé de la Plaine de l’Ain zúčastnili skupinovej žiackej mobility. Mobilita organizovaná v rámci programu Erasmus+má za cieľ rozvíjať jazykové zručnosti, zelené kompetencie, internacionalizáciu, tímovú prácu, kritické myslenie, plánovanie budúcnosti a networkovanie. Témou našej spoločnej práce počas školského roka je Klimatická zmena v pohoriach Európy, a preto bolo pre nás výzvou aj potešením navštíviť miesta v okolí Amberieu en Bugey, na ktorých možno pozorovať zmeny, s ktorými sa naša generácia musí vysporiadať.

              Cestu do Amberieu môžeme pomenovať aj cestovaním po Európe s prespaním v nemeckom Augsburgu. Za dva dni sme prešli cez mnoho miest, zažili sme aj štrajk, počas ktorého sme vystriedali mnoho vlakov. Svedčí o tom aj nasledujúca mapka: My map - Lenka (travelmap.net)

              Deň 1 Týždeň začal cenným časom pre študentov, ktorí boli ubytovaní v rodinách a mali príležitosť zažiť, hovoriť, vidieť i ochutnať francúzsku kultúru.

              Deň 2  Uvítaním v škole sme odštartovali pracovný týždeň, nasledovala prehliadka školy a žiacke prezentácie. Vytvorili sme zmiešané tímy a žiaci dostali svoje úlohy na tento týždeň, ktoré zahŕňali prípadové štúdie, tvorbu myšlienkových máp, slovníka, či eBooku. Venovali sa nasledujúcim témam: odpadové hospodárstvo, ochrana citlivých prírodných oblastí, rozvoj nových foriem turizmu, doprava, rozvoj lesov a horských pasienkov, riadenie rizík a bezpečnosti. Po obede sme navštívili radnicu mesta a deň sme uzavreli prezentáciou o Plateau d’Hauteville a prácou tímov.

              Deň 3 Tímy pokračovali v práci ráno pred veľmi zaujímavou prednáškou s odborníkom na globálne otepľovanie pánom Gillesom Escarguelom (článok nižšie). Po obede sme sa zúčastnili exkurzie v stredovekej dedinke Pérouges, ponúkajúcej prehliadku s hrou a ponorenie sa do miestnej histórie. Deň skončil voľným časom pre študentov a večerou pre učiteľov.

              Deň 4 V stredu žiaci strávili dopoludnie na vyučovaní a po skorom obede sme vyrazili priamo pod Mont Blanc do Chamonix. Navštívili sme múzeum kryštálov a miestnych obyvateľov, ale aj turistov sme vyspovedali v rozhovoroch, samozrejme témou bola klíma, turizmus a pod. Po sýtej večeri sme pokračovali v skupinových aktivitách a návrhmi riešení pre budúcnosť ľadovcov a turizmu v ich oblasti.

              Deň 5 Deň začal odchodom do Saint-Gervais, kde mali študenti možnosť stretnúť sa s primátorom mesta pánom Jeanom Marcom Peillexom, ktorý im porozprával o riadení mesta v súvislosti s ochranou prírodného bohatstva v oblasti Mt. Blancu. Vlakom sme vystúpili k Bellevue a mohli si vychutnať veľhory Európy v krásnom slnečnom počasí.  Po návrate na ubytovňu nás čakala znovu práca v skupinách, spracovanie rozhovorov a zážitkov z dňa.

              Deň 6 Posledný deň bol venovaný dokončeniu dokumentácie a príprave na finálne prezentácie. Po obede v jedálni žiaci odprezentovali a predstavili svoje výsledky, vrátane slovníka, e-knihy, návrhov. Napokon sme si mohli užiť voľno a neskôr večer aj rozlúčkovú párty, ktorou sme uzatvorili príjemný pracovný týždeň.

              Aby nám nebolo ľúto, že mobilita končí, čakala nás ešte dlhá cesta domov a opäť prespanie v nemeckom Augsburgu. No a zvyšok nášho dobrodružstva si môžete pozrieť na padlete. https://padlet.com/lenkamatejkova85/rozdelenie-skup-n-sp2mf619yy12wzwj

              Týždeň mobility v Ambérieu-en-Bugey bol však viac ako len vzdelávací výlet. Umožnil študentom rozvíjať zručnosti a vedomosti a zároveň budovať vzťahy so svojimi európskymi rovesníkmi. Tento zážitok nás určite bude dlho sprevádzať ale tiež posilní náš záväzok voči globálnemu a udržateľnému spôsobu života v budúcnosti.

               

            • Skupinová mobilita žiakov (11.-18.11.2023), Augsburg, Nemecko

            • Tretí novembrový týždeň sa žiaci našej školu zúčastnili žiackej mobility v nemeckom Augsburgu. Týždeň plný dobrodružstva, vzdelávania a kultúrnej výmeny nám poskytli jedinečné príležitosti, o ktoré sa s Vami s radosťou podelíme.

              12 žiakov našej školy mali tú česť stráviť čas v nádhernom historickom meste Augsburg, kde ich privítala pestrosť histórie, kultúry a vzdelávania. Program bol široký a zahŕňal rôzne aktivity, od návštev výučby na miestnej škole, účasti na odbornej prednáške s profesorom z univerzity v Augsburgu až po terénnu prácu týkajúcu sa klimatických zmien.

              Naši žiaci spolu so spolužiakmi z Francúzska mali možnosť navštíviť Jakob Fugger Gymnasium, kde sa aktívne zapájali do hodín, výmeny skúseností a stretávania s miestnymi rovesníkmi. Táto interakcia nielen rozvíjala ich vzdelávanie, ale aj posilňovala medzikultúrnu spoluprácu.

              Jeden zo základných pilierov nášho pobytu bol venovaný prieskumu klimatických zmien a výskumu prírody v horských oblastiach. Téma je súčasťou celoročného projektu „Klimatické zmeny v horských oblastiach Európy“, ktorému sa venujeme v spolupráci so školou Jakub Fugger Gymnasium a Lycée Plaine de l \'Ain vo francúzskom  Ambérieu-en-Bugey. Žiaci boli aktívne zapojení do aktivít a diskusií o témach, ako sú ochrana prírody, environmentálne povedomie a udržateľnosť.

              Vrcholom celého pobytu bol výlet do malebných hôr v okolí, kde sme mali príležitosť stretnúť sa s odborníkmi z oblasti alpinizmu a odborne nahliadnuť do prírodných zmien v oblasti. Okrem toho sme sa zúčastnili rôznych aktivít, vrátane simulovanej hry o projekte výstavby lanoviek v chránených oblastiach.

              Po návrate naši študenti zdieľali svoje skúsenosti a dojmy v záverečnej diskusii. Uzavretie pobytu sa konalo tradičným bavorským raňajkami, kde sme vychutnali špeciálnu "Weißwurst" vo školskej kantíne.

              Vďaka programu Erasmus+ sme umožnili našim žiakom opäť rozšíriť svoje obzory. Táto žiacka mobilita v Augsburgu bola pre nás všetkých nezabudnuteľným zážitkom a veríme, že sa tieto skúsenosti stanú základom pre budúce projekty a vzťahy.  časť našich zážitkov si môžete pozrieť vo fotovideu.

            • Pozorovanie pri práci (11.-18.11.2023, Augsburg, Nemecko

            • V dňoch od 11. do 18. novembra 2023 som mala možnosť zúčastniť sa mobilitnej aktivity (pozorovanie pri práci) v rámci programu Erasmus+, ktorá mi ponúkla možnosť získať skúsenosť so vzdelávacím a medzikultúrnym prostredím na Gymnáziu Jakuba Fuggera v nemeckom Augsburgu.

              Pred mobilitou som mohla aktívne rozvíjať svoje organizačné schopnosti v plánovaní a príprave mobilitnej aktivity, s ktorou naša škole ešte nemá toľko skúseností. Komunikácia a príprava programu, hľadanie spoločných a odlišných tém a oblastí, ktoré môžu byť príkladom dobrej praxe pre našu školu bola celkom výzva, ale podarilo sa.

              Počas týždňa som pozorovala vyučovacie hodiny, školský život, rozprávala som sa a diskutovala s učiteľmi, žiakmi, vedením školy. Pozorovala som inkluzívne vzdelávacie prostredie pre žiakov s rozmanitým sociálnym a kultúrnym pozadím. Vnímala som, ako učitelia prispôsobujú svoje metódy výučby a organizáciu vyučovania vzhľadom na jazykové bariéry detí z rôznych kútov Európy i sveta.

              Pozorovala som najmä vyučovacie hodiny anglického jazyka v triedach, ktoré využívajú na vyučovanie výlučne digitálne technológie, tzv. laptop classes. S učiteľmi som diskutovala o začiatkoch tohto zaujímavého projektu, o výhodách, ale aj úskaliach práce touto formou.

              So zážitkom som sledovala organizáciu aktivít, ktoré smerovali k zvýšeniu environmentálneho povedomia a rozvoja „zelených“ zručností. Počas dvoch dní učitelia pracovali so žiakmi v teréne v oblasti nemeckého Obersdorfu, Allgaü, v horskej oblasti, kde boli pripravené prednášky a aktivity v teréne venujúce sa témam lyžiarskych rezortov a vplyvu klimatických zmien na zimný turizmus, lesom a ich postupným zmenám, organizácii a plánovaniu a ochrane ekosystémov. Táto časť mobility mi ponúkla možnosť vidieť, ako v praxi organizovať vzdelávacie aktivity mimo bežných učebníc a ako podporiť učenie načúvaním prírode.

              Okrem vzdelávacích aktivít bolo pre mňa zážitkom vidieť samotné mesto Augsburg, Mníchov, možnosť navštíviť galérie a historické miesta, ochutnať miestnu kuchyňu a spoznať skvelých kolegov, s ktorými sme mohli stráviť veľa času rozhovormi.

              Erasmus+ mobilita mi už po niekoľkýkrát otvorila dvere k novým skúsenostiam, inšpirácii a priateľstvám. Som vďačná za možnosť byť súčasťou tejto vzdelávacej cesty a teším sa na to, ako tieto nové poznatky a zručnosti prinesiem do svojej každodennej práce v škole.

              PaedDr. Lenka Matejková

            • Návšteva žiakov z Masarykovej základnej školy vo Velkej Bystřici, ČR

            • V týždni od 23.10. do 26.10. 2023 sme hosťovali žiacku mobilitu z Masarykovej základnej školy vo Velkej Bystřici. Žiaci sa zúčastnili vyučovania a spoločne pracovali na projektových aktivitách zameraných na ochranu životného prostredia.

              Zaoberali sme sa tematikou ochrany opeľovačov a biodiverzity a žiakom a pani učiteľám sme ukázali ako o ochrane pristupujeme v rámci našej školy.
              Absolvovali vyučovanie (CLIL) v anglickom jazyku, kde si osvojili slovnú zásobu a oboznámili sa s rôznymi oblasťami včelieho života, po celý čas žiaci pracovali v skupinách, vedomosti si preverili v online kvízoch, diskutovali a navrhovali riešenia na ochranu okolitého prostredie, ktoré napokon prezentovali pred spolužiakmi a učiteľmi.
              Ďalší deň pokračoval v ekologickom duchu, žiaci navštívili včeliu záhradu, videli školskú zelenú strechu a náučný chodník a napokon diskutovali o ekologickej stope človeka, ktorú si napokon aj vypočítali. Nasledujúci deň sa niesol v duchu príprav diskusie, prezentácií a zdeľania naučených poznatkov, návrhov a nápadov.
              Počas svojho pobytu žiaci našej školy ukázali českým spolužiakom aj krásy historického centra Banskej Bystrice a to formou online "hľadačky" a pozvali ich aj na workshop o "živote švábov" do Tihányiovského kaštieľa v Radvani.

            • Privítali sme učiteľov z Nemecka a Francúzska

            • Naša škola je výrazne zapojená do programu Erasmus Plus, ktorý nám poskytuje možnosti medzinárodnej spolupráce a kultúrneho výmeny. V rámci tohto programu sme mali česť privítať skupinu učiteľov z Nemecka a Francúzska. Ich návšteva bola príležitosťou na diskusiu a plánovanie nadchádzajúcich aktivít a mobilít v školskom roku 2023/2024. 

              Hlavným cieľom našej schôdzky bolo detailné plánovanie budúcich mobilít. Špeciálne sme sa zamerali na aktivity súvisiace s environmentálnou výchovou a problematikou klimatických zmien v pohoriach Európy. Tento cieľový zámer nám umožní posilniť povedomie študentov o dôležitosti životného prostredia a poskytne im priestor na nadobudnutie nových poznatkov prostredníctvom praxe a interakcie so spolužiakmi so zahraničných škôl. 

              V rámci plánovaných aktivít sa škola zaviazala k rôznorodým aktivitám zameraným na environmentálnu výchovu zahŕňajúc diskusie o vplyve klimatických zmien na pohoria Európy, terénne aktivity a výskum, ktoré umožnia žiakom priblížiť si konkrétne dopady týchto zmien na biodiverzitu, geológiu a životné prostredie pohorí. 

              Sme nesmierne nadšení z iniciatívy, ktorú táto návšteva učiteľov zo zahraničia spustila, a sme presvedčení, že táto spolupráca a plánované aktivity prinesú hodnotné skúsenosti pre našich žiakov a celú školu. 

              Pripojte sa k nám v nasledujúcich mesiacoch, keď budeme postupne zdieľať novinky a výsledky projektu Erasmus Plus a našich aktivít zameraných na environmentálnu výchovu a klimatické zmeny v pohoriach Európy.

            • ErasmusDays 2023

            • V týždni od 9.10. do 13.10. 2023 sme na hodinách anglického jazyka venovali čas aktivitám v rámci pripomenutia ERASMUS DAYS a kvízovali sme na európsku nôtu.

              Žiaci mali možnosť dozvedieť sa o predchádzajúcich a súčasných aktivitách školy v programe Erasmus plus a v kvíze spoznať Európu v rôznych oblastiach od geografie, histórie, umenia, hudby. Víťazi boli odmenení erasmáckymi cenami.

    • Kontakty

      • Základná škola, Moskovská 2, Banská Bystrica
      • Mgr. Alena Maľová, školský špeciálny pedagóg Mgr. Andrea Vonkometová, sociálny pedagóg + 421 918 778 100
      • 356 777 08
      • 2020982040
      • Mgr. Marta Melicherová riaditel@zsmosbb.sk + 421 903 657 550
      • Mgr. Lucia Steinerová lucia.steinerova@zsmosbb.sk + 421 903 657 550
      • PaedDr. Monika Abelovská monika.abelovska@zsmosbb.sk + 421 903 657 550
      • PaedDr. Lenka Matejková lenka.matejkova@zsmosbb.sk + 421 903 657 550
      • Moskovská 2 974 04 Banská Bystrica Slovakia
      • + 421 903 657 550
      • Vedúca školskej jedálne: Katarína Hornyaková Telefón: +421 911 365 755 Email: katarina.hornyakova@zsmosbb.sk
    • Prihlásenie