• Novinky

  • Novinky

        • 23jún
          • Víťazstvo Klimatických hrdinov sledujú médiá
            • Víťazstvo Klimatických hrdinov sledujú médiá

              Len nedávno si tím našich žiakov Klimatickí hrdinovia prevzal ocenenie za víťazstvo v projekte Greenfluenceri a energia, ktorý organizoval Ekofond SPP. O úspešných žiakov a ich projekty sa stále zaujímajú slovenské médiá, preto Vám prinášame prehľad najnovších príspevkov:

              Nový čas

        • 22jún
          • Štvrtáci sa vybrali za zážitkami a históriou
            • Štvrtáci sa vybrali za zážitkami a históriou

              Slnečné počasie, dobrá nálada a očakávania nových zážitkov nás sprevádzali počas nášho školského výletu. Naše kroky viedli do malebného prostredia Štiavnických vrchov, kde sme zažili deň plný histórie, prírody a prekvapení.

              Našou prvou zastávkou bola ZŠ Maximiliána Hella v Štiavnických Baniach. Hneď po príchode sa nás ujali miestni žiaci, ktorí nás po celý čas sprevádzali. Previedli nás školským areálom a ukázali nám, ako to u nich funguje. Najväčším zážitkom bolo stretnutie so zvieratkami, o ktoré sa žiaci starajú. Videli sme, ako v škole prebieha chov dravých vtákov, a miestni sokoliari nám predviedli úchvatné ukážky ich preletov a výcviku.

              Zo Štiavnických Baní sme sa presunuli do historickej Banskej Štiavnice. Tu sme navštívili zážitkovú expozíciu Cesta v čase. Vďaka moderným technológiám a virtuálnej realite sme sa doslova preniesli do minulosti. Spoznali sme históriu baníctva, staré legendy a zistili sme, ako vyzeralo mesto pred stovkami rokov. Táto interaktívna forma histórie nadchla každého.

              Po náročnom, ale krásnom programe nás v reštaurácii čakal chutný obed, kde sme si oddýchli a plný dojmov sa porozprávali o všetkom, čo sme videli.

              Vrátili sme sa unavení, ale s úsmevom na tvári a s množstvom nových vedomostí a zážitkov. Tento výlet sa naozaj vydaril!

        • 22jún
          • Erasmus+ v akcii
            • Erasmus+ v akcii

              Z Banskej Bystrice do Európy – Cesta za vedomostiami, kultúrou, pracovnými príležitosťami a udržateľnou budúcnosťou

              Individuálny študijný pobyt v Augsburgu, Nemecko 

              V rámci programu Erasmus+ sa dvaja žiaci - Terezka a Matej z deviateho ročníka zúčastnili dvojtýždňového študijného pobytu na Gymnáziu Jakuba Fuggera v Augsburgu. Počas pobytu sa aktívne zapojili do výučby v 8. ročníku, navštevovali hodiny podľa rozvrhu a zúčastnili sa na všetkých školských aktivitách. Získali cenné skúsenosti s nemeckým vzdelávacím systémom, ktorý kladie dôraz na interaktívne metódy výučby a samostatné myslenie.

              Okrem školských povinností trávili voľný čas s novými kamarátmi, spoznávali mesto Augsburg a jeho kultúrne pamiatky. Ubytovanie v hostiteľskej rodine im umožnilo ponoriť sa do nemeckej kultúry, zlepšiť si jazykové zručnosti a naučiť sa žiť v medzikultúrnom prostredí.

              Pobyt im pomohol rozvíjať adaptabilitu, tímovú spoluprácu a otvorenosť voči novým skúsenostiam. Program Erasmus+ tak naplnil svoje ciele – podporil ich vzdelávanie, ponúkol kvalitný tréning cudzích jazykov, posilnil samostatnosť a medzikultúrne porozumenie a priblížil im európske hodnoty.

              Zahraničná prax študentov z Augsburgu

              Študenti z Gymnázia Jakuba Fuggera v Augsburgu sa zúčastnili zahraničnej mobility v Banskej Bystrici, ktorú sprostredkovala ZŠ Moskovská 2. Program Erasmus+ im poskytol jedinečnú príležitosť kombinovať praktické školenie v oblasti IT a elektroniky so spoznávaním slovenskej kultúry, čo prispelo k ich profesionálnemu aj osobnému rozvoju.Veľmi ústretovo k tejto téme pristúpila firma MB TECH BB s.r.o., ktorá študentov prijala na dvojtýždňovú prax.

              Počas mobility sa študenti venovali praktickým úlohám v profesionálnom IT prostredí. Ich činnosť zahŕňala montáž a demontáž počítačov, riešenie hardvérových problémov, konfiguráciu systémov a opravy elektronických zariadení. Hostiteľská inštitúcia im poskytla prístup k moderným technológiám, čo im umožnilo riešiť rôznorodé projekty – od práce so základnými doskami až po správu periférnych zariadení. Praktické skúsenosti prehĺbili ich technické znalosti a oboznámili ich s priemyselnými štandardmi.

              Program kládol dôraz aj na spoluprácu a prispôsobivosť. Študenti pracovali s miestnymi odborníkmi, vymieňali si vedomosti a získavali pohľad na rôzne prístupy k riešeniu problémov. Toto prostredie podporovalo tímovú prácu, komunikáciu a schopnosť uspieť v nových podmienkach – dôležité vlastnosti pre globálne pracovné prostredie.

              Okrem technických zručností mala mobilita aj kultúrny rozmer. Študenti využili príležitosť spoznať slovenskú kultúru, navštívili miestne pamiatky a interagovali s miestnou komunitou. Toto ponorenie sa do kultúry rozšírilo ich obzory a posilnilo medzikultúrnu kompetenciu.

              Mobilita v rámci programu Erasmus+ podnietila profesionálny rast študentov. Vrátili sa s vylepšenými technickými zručnosťami, väčším sebavedomím a globálnym pohľadom na svet. Skúsenosť posilnila ich schopnosť riešiť problémy a prispôsobovať sa, čím ich pripravila na výzvy dynamického odvetvia IT.

              Táto mobilita je príkladom poslania programu Erasmus+, ktorým je podpora celoživotného vzdelávania, medzikultúrneho porozumenia a kariérneho rozvoja. Poskytla študentom praktické odborné znalosti, kultúrne povedomie a profesionálne kontakty, čo prispieva k naplneniu ich akademických a kariérnych ambícií.

              Skupinové mobility počas školského roka v skratke

              V rámci programu Erasmus+ realizovala ZŠ Moskovská 2 v Banskej Bystrici päť medzinárodných mobilít, ktoré sa zamerali na udržateľný rozvoj, klimatické zmeny, históriu a súčasnosť navštívených regiónov a medzikultúrnu výmenu.

              1. Mobilita v Banskej Bystrici (máj 2026):

              Študenti z Gymnázia Jakuba Fuggera (Augsburgu, Nemecko) a Valmorea (Taliansko) sa zúčastnili týždňového pobytu, ktorý zahŕňal praktické aktivity v oblasti IT a elektroniky, spoznávanie slovenskej kultúry a exkurzie do prírodných lokalít, ako napr. Vysoké Tatry. Program sa venoval aj environmentálnym témam, ako sú klimatické zmeny a ich vplyv na horské ekosystémy. Študenti pracovali na projektoch zameraných na biodiverzitu, udržateľné lesné hospodárstvo a ochranu životného prostredia. Navštívili aj Arborétum Borová hora vo Zvolene a výskumné centrum LignoSilva, kde sa dozvedeli o moderných technológiách v lesníctve a recyklácii dreva.

              2. Mobilita v Augsburgu:

              Študenti z Banskej Bystrice a Valmorea sa zúčastnili aktivít zameraných na technický rozvoj a inovácie, vrátane praktických workshopov v oblasti IT a robotiky. Program zahŕňal aj kultúrnu výmenu a spoznávanie nemeckého školského systému.

              3. Mobilita vo Valmorea:

              Táto mobilita sa sústredila na udržateľný rozvoj a environmentálne vzdelávanie. Študenti z Banskej Bystrice a Augsburgu pracovali na projektoch zameraných na ochranu prírody, recykláciu a energetickú efektívnosť. Navštívili miestne ekologické centrá a zúčastnili sa na workshopoch o klimatických zmenách.

              A čo boli spoločné ciele? Všetky tri mobility zdôrazňovali medzikultúrnu spoluprácu, praktické vzdelávanie a udržateľný rozvoj. Študenti si vymieňali skúsenosti, rozvíjali jazykové zručnosti a získavali nové poznatky o klimatických zmenách, technológiách a kultúrnych odlišnostiach.

              Viac informácií na stránke projektu "Klimatická zmena v horských oblastiach": erasmusschools4climate

              alebo na stránke školy: ZŠ Moskovská 2

              4. Mobilita v Hradci Králové:

              A cestovali aj štvrtáci z našej školy. Počas šiestich dní prežili všetci zúčastnení  nádherné chvíle  s cieľom spoznať a inšpirovať sa vzdelávaním žiakov v partnerskej základnej škole, aktívne sa zapojiť do diania plánovaných aktivít, využiť jazykovú zdatnosť v komunikačných situáciách, spoznať históriu a súčasnosť mesta Hradec Králové, preveriť svoje zručnosti v oblasti samostatnosti, zodpovednosti a spolupráce. 

              Počas pobytu v Českej republike si žiaci písali denníky zážitkov, ktoré po víkendovom návrate do školy odprezentovali prostredníctvom fotografií svojim spolužiakom. Svojou zaujímavou prezentáciou nadobudnutých poznatkov vyvolali u spolužiakov záujem o zapojenie sa do žiackej mobility vycestovaním  do zahraničia. Osobné skúsenosti a zážitky sú jednoducho nenahraditeľné. 

              Viac informácií na stránke školy: ZŠ Moskovská 2

              5. Konferencia v Almadén, Španielsko:

              Zásstupcovia partnerských škôl z Banskej Bystrice, nemeckého Augsburgu a talianskeho Sterzingu sa stretli na medzinárodnej konferencii v španielskej škole IES Picasso v Almadén, aby sa vrátili k téme historického influencera Jakuba Fuggera, svojho času najbohatšieho muža sveta, a stopám, ktoré zanechali jeho obchodné spoločnosti v jednotlivých regiónoch. Nosnou témou konferencie bola ortuť - jej ťažba v minulosti, používanie i riziká tohto používania na zdravie ľudí. Počas prednášok, workshopov a exkurzií študenti načerpali množstvo vedomostí a skúseností a už teraz sa tešíme na pokračovanie - medzinárodnú konferenciu, ktorú tento rok bude pripravovať naša škola v Banskej Bystrici.

              Viac informácií na stránke projektu: ErasmusFugger

              alebo na stránke školy: ZŠ Moskovská 2

        • 22jún
          • Generácie v obrazoch: Výstava, ktorá spája mladých a klientov ZSS Senium
            • Generácie v obrazoch: Výstava, ktorá spája mladých a klientov ZSS Senium

              V priestoroch našej základnej školy sa v dňoch od 19. do 30. júna 2026 uskutoční jedinečná výstava výtvarných diel žiakov, ktorá vznikla v spolupráci s klientmi Zariadenia sociálnych služieb Senium. Výstava je vyvrcholením projektu Generácie v obrazoch, podporeného Nadáciou E.SK, ktorého hlavným cieľom bolo prepájať generácie prostredníctvom umenia.

              Počas spoločných stretnutí mali žiaci možnosť nielen rozvíjať svoje výtvarné schopnosti, ale aj spoznávať životné príbehy seniorov, ľudí so zdravotným znevýhodnením, ich skúsenosti a pohľad na svet. Výsledkom tejto spolupráce sú originálne diela plné farieb, emócií a vzájomného porozumenia.

              Slávnostné otvorenie výstavy – vernisáž – sa uskutočnila 19. júna 2026 vo vestibule školy, kde nás svojou návštevou poctila aj pani PhDr. Jana Dupáková, riaditeľka ZSS Senium a pani Ing. Žabková, riaditeľka oz KOMPAS-centrum rozvoja.

              Po skončení výstavy budú vystavené práce putovať do Zariadenia sociálnych služieb Senium na ulici Jilemnického 48 v Banskej Bystrici, kde budú sprístupnené klientom, zamestnancom a návštevníkom zariadenia.

              Projekt potvrdzuje, že umenie má jedinečnú schopnosť spájať ľudí bez ohľadu na vek. Ako napovedá aj motto výstavy: „Rôzne generácie. Rovnaká túžba tvoriť.“

        • 22jún
          • Piataci spoznávali krásy Banskej Štiavnice
            • Piataci spoznávali krásy Banskej Štiavnice

              Žiaci 5. ročníka sa zúčastnili školského výletu do krásneho historického mesta Banská Štiavnica. Počas výletu navštívili viacero zaujímavých miest a odniesli si množstvo pekných zážitkov.

              Našou prvou zastávkou bol Banskoštiavnický betlehem, ktorý v rezbárskej podobe zobrazuje vývoj, históriu a tradície jedného z najkrajších miest na Slovensku – Banskej Štiavnice. Žiaci mohli obdivovať precíznu prácu rezbárov a netradičným spôsobom spoznať život a históriu mesta.

              Následne sme navštívili zážitkovú expozíciu Cesta v čase – Štiavnica od vzniku supervulkánu po zlatú éru baníctva. Prostredníctvom virtuálnej reality sa žiaci preniesli do dávnej minulosti, stretli sa s prehistorickými dinosaurami, zažili výbuch Štiavnického supervulkánu a dozvedeli sa veľa zaujímavostí z histórie „strieborného mesta“. Nechýbala ani možnosť overiť si vlastnú silu pri vyťahovaní „zlatej“ tehličky.

              Počas teplého dňa sme si dopriali aj osvieženie v podobe chutnej zmrzliny. Výlet sme zakončili v Štiavnických Baniach na ZŠ s MŠ Maximiliána Hella, kde si žiaci pozreli predstavenie dravcov. Okrem toho nám ukázali aj množstvo zaujímavých živočíchov, napríklad raje, opice, vydry, kengury, psy s plávacími blanami a mnohé ďalšie druhy.

              Výlet sa vydaril a žiaci si ho naplno užili. Domov sme sa vracali síce unavení, ale plní nových poznatkov, zážitkov a dojmov.

        • 22jún
          • Žiaci si precvičili evakuáciu aj prvú pomoc
            • Žiaci si precvičili evakuáciu aj prvú pomoc

              Dňa 22. júna 2026 sa na našej škole uskutočnila teoretická časť účelového cvičenia. Na úvod si žiaci nacvičili evakuáciu školy v prípade mimoriadnej situácie – úniku nebezpečného plynu v budove školy. Ich úlohou bolo organizovane a čo najrýchlejšie opustiť budovu školy a zhromaždiť sa na určenom mieste pred školou.

              Následne si žiaci 8. ročníka pripravili pre žiakov 5. a 6. ročníka stanovištia zdravotnej prípravy. Mladší žiaci sa dozvedeli a zároveň si prakticky vyskúšali, ako správne privolať pomoc a komunikovať s operátorom tiesňovej linky, ako postupovať pri znehybnení zlomeniny hornej a dolnej končatiny, ako uplatniť protišokové opatrenia a uložiť zraneného do stabilizovanej polohy.

              Ďakujeme žiakom 8.B triedy – Lei, Ivane, Michaele, Emme, Martinovi, Veronike a Romane – a žiakom 8.A triedy – Júlii, Silvestrovi, Alexandre, Oliverovi a Lukášovi – za pomoc pri realizácii ukážok prvej pomoci.

              Ostatné ročníky absolvovali zdravotnú prípravu vo svojich triedach. Venovali sa postupom pri zastavení dýchania a činnosti srdca, ako aj poskytovaniu prvej pomoci pri popáleninách.

              Súčasťou teoretickej časti účelového cvičenia bolo aj oboznámenie žiakov s riešením mimoriadnych situácií v rámci civilnej ochrany. Žiaci sa dozvedeli informácie o evakuácii a správnom správaní počas nej, o pobyte v úkrytoch, o postupe pri požiari a o používaní hasiacich prístrojov.

              Teoretická časť účelového cvičenia prispela k rozšíreniu vedomostí a praktických zručností žiakov v oblasti ochrany života a zdravia.

        • 22jún
          • Plavecký výcvik v rámci ŠKD
            • Plavecký výcvik v rámci ŠKD

              Počas dvoch týždňov sa deti navštevujúce školský klub detí zúčastnili plaveckého výcviku, ktorý prebiehal v príjemnej a motivujúcej atmosfére. 

              V prvom týždni absolvovali výcvik staršie deti. Pod vedením skúsených inštruktorov si zdokonaľovali svoje plavecké zručnosti, učili sa správnu techniku plávania a získavali väčšiu istotu vo vode. 

              Druhý týždeň patril mladším deťom. Tie sa hravou formou oboznamovali s vodným prostredím, prekonávali počiatočné obavy a osvojovali si základné plavecké návyky. Nechýbali ani rôzne vodné hry a cvičenia, ktoré deťom prinášali radosť a podporovali ich pohybový rozvoj. 

              Plavecký výcvik bol pre všetkých účastníkov veľkým prínosom. Deti si odniesli nové skúsenosti, zlepšili svoju kondíciu a zároveň si užili množstvo zábavy so svojimi kamarátmi. 

               

        • 19jún
          • Klimatickí hrdinovia zvíťazili v projekte Greenfluenceri a energia
            • Klimatickí hrdinovia zvíťazili v projekte Greenfluenceri a energia

              S veľkou radosťou oznamujeme, že naši žiaci uspeli v projekte Greenfluenceri a energia, ktorý organizoval Ekofond SPP, a so svojím projektom Klimatickí hrdinovia sa stali víťazmi súťaže.

              Slávnostné vyhodnotenie sa konalo v Bratislave v priestoroch SPP. Žiaci počas neho bližšie predstavili svoj projekt a aktivity, ktorým sa počas školského roka venovali na predmete environmentálna výchova. Konkurencia bola naozaj silná – do projektu sa zapojilo až 27 škôl s originálnymi a inšpiratívnymi nápadmi.

              Program podujatia bol pestrý a veľmi zaujímavý. Súčasťou bol aj prírodovedec z Univerzity Komenského v Bratislave, ktorý žiakom predstavil fascinujúce druhy živočíchov dokonale prispôsobené maskovaniu v prírode – pakobylky, najväčšiu kobylku na svete, bičovca známeho aj z Harryho Pottera, škorpióna, stonožky či mnohonôžky. Žiakov prišli podporiť aj bratia Žampovci, ktorí doplnili príjemnú atmosféru celého dňa.

              Vyhodnotenie bolo napínavé, no naši žiaci svojou prácou, nápadmi a nadšením presvedčili odbornú porotu. Získali zaujímavé ceny, napríklad kurz lezenia v Liptovskom Mikuláši či finančnú poukážku na nákup kníh v Martinuse. Výhrou v projekte zároveň naša škola získala finančnú odmenu vo výške 1 500 €, ktorá bude použitá na pomôcky a vybavenie pre žiakov. Podujatie malo naozaj veľkolepú atmosféru, ktorú umocnila aj prítomnosť médií, ako Nový Čas, STVR, Markíza či TA3.

              Deň strávený v Bratislave si žiaci užili, načerpali nové inšpirácie a získali cenné skúsenosti aj do svojej ďalšej práce na strednej škole. Veľká gratulácia patrí nielen žiakom, ktorí projekt prezentovali, ale celému tímu žiakov 9. ročníka na predmete environmentálna výchova, pretože všetci sa na aktivitách projektu Klimatickí hrdinovia aktívne podieľali.

              Našim Klimatickým hrdinom  - Kristíne Koštialovej, Tamare Hudáčekovej a Branislavovi Lettrichovi  srdečne blahoželáme a ďakujeme za skvelú reprezentáciu školy!

              Prečítajte si viac o úspechu našich žiakov:

              Ekofond SPP

              Projekty a víťazi

              Bleskovky

              Teraz.sk

              Pozri!

        • 19jún
          • Volejbalový turnaj v Sásovej
            • Volejbalový turnaj v Sásovej

              Naši deviataci nás výborne reprezentovali na volejbalovom turnaji o pohár riaditeľa ZŠ Sitnianska. V silnej konkurencii deviatich základných škôl skončili na štvrtom mieste. Bojovali naozaj srdcom a posledné zápasy sme uhrali 23:25 a 18:25.

              Ďakujeme, prajeme Vám veľa šťastia na Vašej ceste na stredné školy.

        • 19jún
          • Šiestaci na výlete na Oravskom hrade
            • Šiestaci na výlete na Oravskom hrade

              Koncoročné výlety sú v plnom prúde a VI.A a VI.C sa spoločne vybrali na výlet na Oravský hrad. Užili sme si veľa zábavy, zdolali sme neskutočne veľa schodov, vykúpili sme magnetky a iné drobnosti v stánkoch a spokojne sa vrátili naspäť. Leto sa môže začať. 

        • 19jún
          • Najlepší angličtinári sa dočkali ocenenia
            • Najlepší angličtinári sa dočkali ocenenia

              V utorok 16. júna sa v knižnici stretli najlepší angličtinári našej školy. Náročné testy súťaže Englishstar preverili zručnosti viac ako 80 súťažiacich na škole. Odborná komisia všetky testy vyhodnotila a deti získali cennú spätnú väzbu o svojich výsledkoch, diplom aj drobnú pozornosť. Najúspešnejší žiaci v jednotlivých ročníkoch si okrem dobrého pocitu z bravúrne zvládnutého testu odniesli domov aj knižku v angličtine, ktorá im určite spríjemní voľné prázdninové chvíle. Špeciálne ocenenie priamo od organizátorov súťaže si prevzal šťastný výherca žrebovania Jakub A. z 5.A triedy.

        • 18jún
          • Piknikovica žiakov 3.B
            • Piknikovica žiakov 3.B

              Žiaci 3.B oslávili Medzinárodný deň piknikov veselou Piknikovicou plnou dobrôt, smiechu a zážitkov. Zároveň si naplno užili areál školy ešte predtým, ako sa začne jeho rekonštrukcia.

              V rámci vlastivedy si žiaci vytvorili plán okolia školy. Veľkú radosť všetkým priniesla návšteva starej mamy s budúcim prváčikom a psíkom, ktorý sa okamžite stal stredobodom pozornosti. Potešila nás aj návšteva malej sestričky jedného zo žiakov a sladké maškrty, ktoré priniesla jeho mamička. Na záver pani učiteľka odmenila deti šťavnatým melónom.

              Bol to krásny deň plný pohody, priateľstva a pekných zážitkov, na ktorý budú žiaci 3.B dlho spomínať. 🍉🧺☀️🐶✨

        • 18jún
          • Divadlo Fórum
            • Divadlo Fórum

              Vo štvrtok 11. júna sa naši šiestaci a siedmaci zúčastnili predstavení festivalu “Nahlas!” zameranom na aktuálne problémy, ktoré trápia mladých ľudí, ako sú šikanovanie v školskom prostredí, kyberšikana, vylúčenie z kolektívu a rasizmus. Interaktívnou formou sa žiaci zapájali do scénok hraných ich rovesníkmi z iných škôl, kde mohli oni sami vstúpiť do deja s novým riešením. Takýmto spôsobom sa žiaci mohli nielen vcítiť do situácie rôznych aktérov deja v simulácií školského prostredia, ale aj ukázať, že vedia vhodne zareagovať, ak by boli účastníkmi skutočnej šikany či iných problémových situácií.

        • 18jún
          • Záverečné stretnutie a promócia Detskej lesníckej univerzity
            • Záverečné stretnutie a promócia Detskej lesníckej univerzity

              Naši žiaci sa zúčastnili posledného stretnutia Detskej lesníckej univerzity, ktoré bolo opäť plné zaujímavých aktivít, tvorivosti a nových zážitkov. Program sa začal simulovaným detským zastupiteľstvom na mestskom úrade vo Zvolene, počas ktorého si žiaci vypočuli tri rôzne pohľady na to, ako by mal vyzerať les a lesopark – z pohľadu poslancov, rodičov a zástupcov verejnosti, ako aj z pohľadu vedcov, ekologických aktivistov a ochranárov prírody.

              Úlohou žiakov bolo navrhnúť vlastný lesopark, ktorý by spĺňal požiadavky rôznych skupín. Pri tvorbe svojich návrhov mysleli nielen na oddych ľudí a rodiny s deťmi, ale aj na ochranu zvierat, podporu biodiverzity, klímu a vzdelávanie návštevníkov. 

              Svoje návrhy  prezentovali pred zástupcami všetkých troch skupín, z ktorých  boli vybrané dva najlepšie návrhy - postúpili aj naši žiaci zo ZŠ Moskovská 2. Nasledovala argumentácia, v ktorej žiaci obhajovali, prečo je práve ich návrh najvhodnejší. Výsledky boli veľmi tesné a naši žiaci ukázali, že vedia tvorivo premýšľať, spolupracovať a presvedčivo prezentovať svoje nápady. Po náročnej a podnetnej práci čakal na žiakov zaslúžený obed v podobe pizze a nechýbalo ani sladké osvieženie – zmrzlina.

              Celoročné aktivity Detskej lesníckej univerzity boli slávnostne ukončené promóciou v aule Technickej univerzity vo Zvolene. Slávnosti sa zúčastnili zástupcovia univerzity, ako aj partneri a podporovatelia, ktorí stáli za realizáciou tohto výnimočného projektu - zástupcovia ministerstva, Vojenských lesov a majetkov SR, Lesov SR či ďalších spolupracujúcich organizácií.

              Sme hrdí, že naši žiaci boli súčasťou Detskej lesníckej univerzity a počas celého roka získavali nové poznatky o lese, prírode, jej ochrane a význame pre človeka. Zároveň si rozvíjali tímovú spoluprácu, prezentačné zručnosti, tvorivosť a schopnosť argumentovať. Ďakujeme organizátorom za možnosť byť súčasťou tohto krásneho a zmysluplného projektu.

        • 16jún
          • Pozvánka na predprvácke stretnutie
            • Pozvánka na predprvácke stretnutie

              Vážení rodičia našich budúcich prvákov, 

              srdečne Vás pozývame na stretnutie rodičov žiakov, ktorí boli prijatí do prvého ročníka školského roka 2026/2027, ktoré sa uskutoční v stredu 17.6.2026 o 16:30 v Estetickej učebni ZŠ. Programom stretnutia je organizácia školského roka 2026/2027. 

              Výsledky prijímacieho konania: 

              Výveska ZSMOSBB 2026/2027

        • 13jún
          • Súťaž včielka Meduľka
            • Súťaž včielka Meduľka

              Dvojnásobný úspech našej školy v medzinárodnej súťaži Včielka Meduľka 2026

               

              S veľkou radosťou oznamujeme, že naša škola zaznamenala mimoriadny úspech v 5. ročníku medzinárodnej výtvarno-literárnej a kreatívnej súťaže Včielka Meduľka 2026, ktorú realizuje Základná škola kráľa Tomislava v Našiciach (Chorvátsko) v spolupráci s International Slovak Educational Institution and Association (ISEIA).

              Do súťaže sa zapojilo približne 700 prác zo 64 vzdelávacích inštitúcií z 12 krajín, pričom odborná porota hodnotila výtvarné, literárne a kreatívne práce i videá v rôznych vekových kategóriách. Konkurencia bola mimoriadne silná a o to viac nás teší, že medzi ocenenými nechýbali ani práce našich žiakov.

              🏆 Hlavnú cenu získala práca žiakov 3. ročníka v kategórii voľná kreácia.

              🌟 Špeciálnu cenu získala online kniha žiakov 2. ročníka. Tu si ju môžete prezrieť: 

              https://online.anyflip.com/fbtyq/egbu/mobile/index.html

              Obe ocenené práce vznikali s veľkým nasadením, trpezlivosťou a nadšením pre tvorbu. Výsledkom je úspech, ktorý presiahol hranice školy a obstál v medzinárodnej konkurencii stoviek súťažných prác.

              Ocenenie našich žiakov je dôkazom, že tvorivosť, fantázia a poctivá práca dokážu zaujať aj odbornú medzinárodnú porotu. Veľmi si vážime, že práve práce z našej školy boli vybrané medzi najlepšie a získali významné ocenenia.

              Srdečne blahoželáme našim šikovným žiakom a ďakujeme im za výbornú reprezentáciu školy. Ich úspech je pre nás veľkou radosťou, motiváciou a dôkazom, že aj malé nápady môžu dosiahnuť veľké úspechy.

              Gratulujeme a tešíme sa z tohto krásneho medzinárodného úspechu! 🎉🐝📚🎨

        • 12jún
          • Medzinárodný deň detí na Moskovskej
            • Medzinárodný deň detí na Moskovskej

              Tohtoročné oslavy Medzinárodného dňa detí sa na našej škole niesli v duchu športu, spolupráce a zábavy. Pre žiakov bol pripravený olympijský deň, počas ktorého si mohli vyskúšať množstvo zaujjímavých disciplín a aktivít. 

              Nechýbali súťaže podporujúce tímového ducha, zdravú súťaživosť a vzájomnú pomoc. Žiaci si zmerali sily v pohybových aj logických úlohách, pri ktorých využili svoju šikovnosť, rýchlosť a schopnosť spolupracovať.

              Súčasťou programu bol aj výchovný koncert projektu OVCE.sk, ktorý deťom pútavou formou priblížil zásady bezpečného správania na internete a sociálnych sieťach.

              Celý deň sa niesol v príjemnej atmosfére plnej radosti, smiechu a nezabudnuteľných zážitkov.

        • 10jún
          • Nezabudnuteľný večer plný elegancie: Naši deviataci zažiarili na slávnostnom Venčeku
            • Nezabudnuteľný večer plný elegancie: Naši deviataci zažiarili na slávnostnom Venčeku

              Sobota 6. júna sa na našej škole zapísala zlatým písmom do kroniky spomienok tohtoročných deviatakov. Konal sa totiž dlho očakávaný Venček – slávnostná udalosť, ktorá je na našej škole krásnou a neodmysliteľnou tradíciou, symbolizujúcou ukončenie deviateho ročníka.

              Prípravy na tento večer boli dôsledné a trvali niekoľko mesiacov. Žiaci podstúpili intenzívny tanečný kurz pod profesionálnym vedením Juraja Fábera. Ten ich nenaučil len kroky valčíka, polky či moderných tancov, ale vštepil im aj základy etikety a spoločenského správania. Z chlapcov sa tak stali gavalieri v oblekoch a z dievčat dámy v elegantných šatách, pripravené vstúpiť do sveta dospelých.

              Bolo úžasné sledovať, aký kus cesty deviataci prešli. Počas noci predviedli v hlavnom programe celkovo 13 tancov, ktoré zvládli s prehľadom a gráciou.

              K pravej atmosfére plesu patrí aj napätie a súťaživosť. Súčasťou večera bola preto aj očakávaná voľba Kráľa a Kráľovnej Venčeka, ktorými sa stali Lucka a Lukáš. Následne prebehla aj súťaž v tancovaní, ktorú vyhrali Braňo a Terezka.

              Venček však nebol len o žiakoch. Pozvanie prijali rodičia, starí rodičia aj pedagógovia, ktorí prišli podporiť svojich zverencov. Peknými momentmi boli aj symbolický učiteľský a rodičovský tanec. Deviataci vytancovali svojich učiteľov a následne svojich rodičov, čím im vyjadrili vďaku za trpezlivosť, lásku a podporu počas celých deviatich rokov školskej dochádzky.

              Hoci sa zábava niesla do neskorých hodín, podtónom celého večera bola nostalgia. Pre našich deviatakov to bolo symbolické ukončenie ich pôsobenia na základnej škole. Brány našej školy sa pre nich pomaly zatvárajú, no tento večer im bude navždy pripomínať priateľstvá a zážitky, ktoré tu získali.

              Ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na organizácii tohto nádherného večera – vedeniu školy, triednym učiteľom, Jurajovi Fáberovi za skvelú prípravu a predovšetkým samotným deviatakom za to, že boli úžasní.

              Milí deviataci, prajeme vám veľa šťastia na stredných školách a v ďalšom živote. Nech tancujete životom rovnako krásne a odvážne, ako ste tancovali túto sobotu!

        • 10jún
          • Pítka pre hmyz
            • Pítka pre hmyz

              🐝 Pítka pre opeľovače a rozlúčka s motýľmi 🦋

              Počas uplynulého mesiaca sa žiaci 2. ročníka venovali spoznávaniu sveta opeľovačov a ochrane prírody. Projekt prepájal pozorovanie, tvorivé aktivity aj praktickú pomoc hmyzu v okolí našej školy.

              V bylinkovej záhrade sme pripravili pítka pre hmyz, ktoré poskytnú včelám, motýľom a ďalším opeľovačom potrebný zdroj vody počas teplých dní. Deti sa zároveň dozvedeli, prečo sú opeľovače pre prírodu také dôležité a ako im môžeme pomáhať.

              Veľkým zážitkom bolo aj pozorovanie vývoja motýľov. Počas dvoch týždňov sme sledovali ich premenu od húsenice cez kuklu až po dospelého motýľa. Keď nastal správny čas, motýle sme spoločne vypustili do prírody, kde môžu pokračovať vo svojom životnom cykle.

              Do aktivít sa zapojili všetci žiaci triedy a výsledkom ich mesačnej práce je nielen viac vedomostí o prírode, ale aj konkrétna pomoc opeľovačom v areáli školy. S naším projektom sme sa zároveň zapojili do súťaže „Hmyzia oáza v školskej záhrade“, ktorú vyhlásila Štátna ochrana prírody SR.

              📖 Fotografie a priebeh našich aktivít si môžete pozrieť v online knihe:

              https://online.anyflip.com/fbtyq/vdos/mobile/index.html

              🌿🐝🦋 Aj malé skutky dokážu pomôcť prírode a vytvoriť lepšie prostredie pre opeľovače okolo nás.

        • 09jún
          • Medzinárodný deň detí s postavičkou Flat Stanley
            • Medzinárodný deň detí s postavičkou Flat Stanley

              Medzinárodný deň detí sme si pripomenuli aj netradičným a veľmi zmysluplným spôsobom prostredníctvom medzinárodného projektu Flat Stanley.

              Do projektu sa zapojili žiaci 2. ročníka, ktorí si vymieňali pohľadnice, listy a odkazy s deťmi z rôznych krajín Európy. Súčasťou balíčkov boli aj „ploché postavičky Stanleyho“, ktoré putovali od jedného dieťaťa k druhému spolu s pozdravmi, kresbami a krátkymi textami.

              Projekt prirodzene prepájal učenie so životom a podporoval rozvoj kľúčových kompetencií žiakov – najmä komunikačných zručností, tvorivého písania a schopnosti dorozumieť sa v cudzom jazyku alebo v angličtine. V rámci slovenského jazyka sa zároveň prakticky využili vedomosti z tematického celku list, pohľadnica a pozdrav, kde si žiaci mohli v reálnej situácii vyskúšať správnu štruktúru písania a formálne i neformálne vyjadrovanie.

              Takáto forma učenia podporuje prirodzenú motiváciu detí, rozvíja ich čitateľskú a komunikačnú gramotnosť a zároveň vedie k porozumeniu medzi kultúrami. Žiaci si uvedomili, že písané slovo má svoj význam aj mimo učebnice – môže spájať deti naprieč krajinami.

              Medzinárodný deň detí tak v našej škole nebol len oslavou detstva, ale aj príležitosťou zažiť učenie, ktoré má zmysel, presah a reálne využitie v živote.

    • Kontakty

      • Základná škola, Moskovská 2, Banská Bystrica
      • 356 777 08
      • 2020982040
      • Mgr. Marta Melicherová
        riaditel@zsmosbb.sk
        + 421 903 657 550
      • Mgr. Lucia Steinerová
        lucia.steinerova@zsmosbb.sk
        + 421 903 657 550
      • Mgr. Ivana Masárová
        ivana.masarova@zsmosbb.sk

        Mgr. Katarína Riečanová
        katarina.riecanova@zsmosbb.sk

        + 421 903 657 550
      • Mgr. Alena Maľová, školský špeciálny pedagóg
        + 421 918 778 100
        Mgr. Michaela Palková, školský psychológ
        + 421 918 779 381
      • Moskovská 2
        974 04 Banská Bystrica
        Slovakia
      • + 421 903 657 550
      • Jaroslava Šulejová
        jaroslava.sulejova@zsmosbb.sk
        + 421 903 657 550
      • Katarína Hornyaková
        katarina.hornyakova@zsmosbb.sk
        + 421 911 365 755
    • Prihlásenie