V dňoch 30. a 31.10.2024 sú jesenné prázdniny. Vyučovanie sa začína 4.11. 2024 (pondelok).
Prajeme Vám príjemne strávené vľné dni.

V dňoch 30. a 31.10.2024 sú jesenné prázdniny. Vyučovanie sa začína 4.11. 2024 (pondelok).
Prajeme Vám príjemne strávené vľné dni.
Počúvaj ma! Týmito slovami sa začínal názov divadelného predstavenia, ktoré sme vo štvrtok navštívili v Aule SZU s našimi siedmakmi. Počúvaj ma! alebo ako nestratiť hlavu v mobile bolo predstavenie s prvkami muzikálu, ktoré nám ukázalo príbeh spolužiakov, ktorí svojím správaním na internete dohnali spolužiačku k ráznemu kroku. Jazyk mladých, silný príbeh a hip-hopová hudba dokázali zaujať naozaj každého. Príbeh ponúkol otázky, nad ktorými sa stojí v tejto dobe zamyslieť. Z diskusie po predstavení vyplynulo, že téma je medzi žiakmi veľmi aktuálna a vďaka otváraniu takýchto tém nemusia skončiť ako v tomto príbehu.
V jeden slnečný októbrový deň sme mali v našej triede príjemnú návštevu, na ktorú sme sa všetci veľmi tešili. Naši starí rodičia prišli, aby sa s nami podelili o svoje zážitky z detstva, prečítali nám zo svojej obľúbenej rozprávkovej knižky. Odpovedali aj na zvedavé otázky detí, ktoré si pre nich pripravili. Starí rodičia sa v spomienkach vrátili do svojich školských čias. Bolo zaujímavé počúvať o živote bez moderných technológií, ktoré dnes považujeme za samozrejmosť. Staré mamy upiekli deťom výborné koláče, na ktorých sme si všetci pochutnali.
Deti sa starým rodičom odmenili zarecitovaním básne a predviedli hudobno - pohybovú aktivitu. Táto milá návšteva v našej triede nám pripomenula, aké dôležité je vážiť si našu rodinnú históriu a udržiavať tradície.
Ďakujeme našim starým rodičom za ich návštevu a za to, že nám umožnili nahliadnuť do ich detstva a mladosti.
Každodenné aktivity, ako jazda autom, lety lietadlom, vykurovanie domácnosti alebo nadmerná spotreba, zvyšujú osobnú uhlíkovú stopu. Vyššie množstvo oxidu uhličitého (CO₂) a iných skleníkových plynov v atmosfére spôsobuje globálne otepľovanie, ktoré vedie k topeniu ľadovcov. Ľadovce v Európe sa topia rýchlejšie než v minulosti, čo má vplyv na hladinu morí, dostupnosť pitnej vody a miestne ekosystémy. Hoci jednotlivec môže žiť ďaleko od ľadovcov, jeho uhlíková stopa prispieva k problému. Topenie ľadovcov ovplyvňuje klimatické vzorce a môže spôsobiť extrémne poveternostné javy, ako sú povodne či sucho, ktoré majú následky aj v iných častiach sveta. Zníženie spotreby energie v domácnostiach, používanie verejnej dopravy alebo bicyklov namiesto áut, recyklácia odpadu a preferovanie obnoviteľných zdrojov energie môže spomaliť emisie skleníkových plynov. Záleží na každom človeku a jeho zodpovednosti k svojmu okoliu. Spoločne môžeme vytvoriť plán a znížiť uhlíkovú stopu našej školy.
Tieto a mnohé ďalšie informácie získali naši žiaci vďaka grantovému programu Erasmus+ v projekte Klimatická zmena v európskych pohoriach. Program sme si na našej škole pripomenuli v dňoch 14. až 17. októbra sériou krátkych workshopov v triedach na druhom stupni. Aktivity pripravili a prezentovali žiaci 9. ročníka, ktorí minulý školský rok vycestovali za kamarátmi z partnerských škôl v Nemecku a Francúzsku. Erasmáci najskôr krátko predstavili program zahraničných mobilít v Augsburgu a Amberie a pridali zopár postrehov o aktivitách u nás na Slovensku. Zhrnuli najdôležitejšie informácie o klimatickej zmene, uhlíkovej stope, udržateľnosti, adaptácii, mitigácii a ekologickej zodpovednosti, ktoré sa naučili práve vďaka spoločným aktivitám v projekte.
V druhej časti si žiaci prostredníctvom hry pravda-lož overili, ako pozorne spolužiakov počúvali. A na záver popustili uzdu kreativite, keď sa snažili v skupinách spísať nápady a návrhy, ako znížiť uhlíkovú stopu vlastných domácností i našej školy. Dúfame, že podobné spoločné stretnutia motivujú aj mladších žiakov zapojiť sa do ďalších projektov Erasmus+.
Téme sebapoškodzovania bola venovaná prednáška/workshop pre rodičov, ktorá sa konala v priebehu minulého týždňa v priestoroch našej školy. Seminár priblížil rodičom „horúci“ sociálno-patologický jav, s ktorým sa najmä v komunite dievčat v súčasnosti stretávame čoraz častejšie. Lektorka upozornila rodičov na varovné signály sebapoškodzujúceho správania, priblížila im vhodné formy komunikácie v danej situácii. Na základe svojich profesionálnych skúseností v závere seminára poskytla rodičom i praktické rady.
Ak Vás problematika zaujala a chcete sa o nej dozvedieť viac, nech sa páči, nahliadnite do priloženej prezentácie.
V jesennom období býva na našom náučnom chodníku rušno. Pozvanie naň opäť prijali deti z blízkych materských škôl - MŠ Družby a MŠ Tulskej. Žiaci zo 4.A, 4.B a 4.C triedy si pripravili pre kamarátov krátky program a previedli ich prírodovedným chodníčkom.
Štvrtáci ich privítali na náučnom chodníčku pri bylinkovej záhrade. Porozprávali im o liečivých bylinkách a spoločne pomohli vyliečiť lienke Vierke boľavé bruško. Dozvedeli sa, kto býva v hmyzom domčeku a z čoho je vyrobený. Pomocou hádaniek zistili, aké zvieratká žijú v lese a kto sa môže ukryť v malej búdke. Stromoví kamaráti im zase predstavili stromy na našom náučnom chodníku. Pri pripravených aktivitách a súťažiach nám deti z materskej škôlky ukázali, aké sú šikovné. Veríme, že sa dobre zabavili a niečo nové aj naučili.
Tešíme sa na spoločné stretnutie opäť o rok.
Sme veľmi radi, že sme sa v týchto dňoch podelili s našimi starými rodičmi o zážitky zo školských lavíc. Priniesli nám do triedy čarovnú atmosféru, ktorá nám dlho bude odznievať v srdciach a aj spomienkach. Prečítali nám rozprávky z ich detstva, ale aj tie nové moderné. Mali sme možnosť vidieť fujaru a vypočuť si jej melódiu a tiež pre niektorých neznámy hudobný nástroj drumbľa, ktorý nám predviedol starý otec v 2.C. Starí rodičia mohli vidieť ako sa ich vnúčatám v škole darí a ako to v dnešnej dobe funguje. My sme sa od nich dozvedeli ako to bolo za ich detských čias v škole a predviedli im, čo už vieme. Vychutnali sme si spolu v tento jesenný deň šálku čaju a nechýbalo niečo sladké, upečené ako od babičky. Táto návšteva nám dala pocítiť, že starí rodičia sú neodmysliteľnou súčasťou dospievania detí. Pevne veríme, že táto krásna spolupráca sa bude naďalej len prehlbovať a stane sa novou tradíciou. Ďakujeme za Vašu návštevu.
Našich piatakov dňa 14.10.2024 navštívila lesníčka Evka Vakulová z Národného lesníckeho centra vo Zvolene. Dôvodom jej návštevy bolo pripomenúť si význam a dôležitosť stromov v našom živote. Práve dátum 20.10. nájdete v lesníckom kalendári ako Deň stromu.
Lesníčka Evka priblížila našim žiakom pojmy súvisiace so životom v lese ako biodiverzita či ekosystém. Piataci spoznali svoj strom prostredníctvom zmyslov - ohmatali kôru, ihličie, živicu, vôňu semien. Spoznali semená stromov ako buk lesný, lipa malolistá, jedľa biela a smrek obyčajný. Dokonca sa zahrali na popolušky a semená v čo najkratšom čase museli vytriediť, vyplnili pracovný list. Na záver sa žiaci zahrali hru na lesné etáže.
Aktivity k oslavám dňa stromu sme zakončili vysadením stromu v areáli školy v blízkosti včelej záhrady. Nezabúdajte, aj malé kroky môžu prírode pomôcť a čím viac pôjdeme príkladom, tým krajšia naša planéta Zem bude.
V utorok 15. októbra pripravila pani učiteľka Mgr. Miroslava Horňanová pre svoje kolegyne otvorenú hodinu matematiky. Činnosť detí bola zameraná hlavne na prácu s interaktívnou dotykovou tabuľou, kde si žiaci mohli precvičiť počítanie, ale aj porozumenie matematickým pojmom a súvislostiam. Pani učiteľka si pripravila aktivity s využitím medzipredmetových vzťahov - hlavne prvouky a anglického jazyka. Žiaci predviedli tiež pohybovú rozcvičku, ukázali ako vedia samostatne pracovať a spolupracovať pri hre. Matematika ich viditeľne baví.
Antarktída je najvyšší, najsuchší, najchladnejší a najveternejší kontinent na svete a je domovom mnohých výnimočných druhov zvierat. Nás zaujali práve tučniaky a tak sme sa s ôsmakmi na environmentálnej výchove za nimi vydali.
Viete, kto je Aptenodytes forsteri, kde ho môžete stretnúť a či je to tvor spoločenský? Vedecký kuriér Zooniverse nás zaviedol do fascinujúceho sveta tučniakov. Prostredníctvom online platformy naši ôsmaci mali možnosť pozorovať tučniaky priamo z triedy a prispieť tak k reálnemu vedeckému výskumu. Pomohli vedcom na celom svete skúmať dopady zmeny klímy na životy tučniakov. Žiaci sa rovnako zábavnou formou mohli dozvedieť viac zaujímavých informácií napríklad o ich správaní či migračných vzorcoch. Naši žiaci pomohli vedcom spočítať dospelé jedince, mláďatá a vajcia tučniakov, aby lepšie pochopili, kedy sú v kolónii, koľko ich je a nakoľko sú úspešní pri výchove svojich mláďat. Tiež, ako úspešne vedia čeliť predátorom prítomným v tejto oblasti (dravé vtáky) a ako interagujú s inými zvieratami (napr. čajkami).
Získanie údajov od dobrovoľníkov je aj veľkou pomocou pri hodnotení spoľahlivosti algoritmu umelej inteligencie a pomôže vedcom spresniť ho v rôznych podmienkach (deň a noc). Počas vyučovacej hodiny sme so žiakmi stihli vytvoriť až 583 klasifikácii.
Dňa 1. októbra našich siedmakov navštívila MUDr. Lucia Maľová z Regionálneho ústavu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici s prednáškou pod názvom Ústna hygiena s cieľom priblížiť žiakom základné informácie o chrupe, pravidlá ústnej hygieny či zásady správneho čistenia zubov. Prednáška bola interaktívna a názory našich žiakov hovoria za všetko:
Hovorili sme si o správnej hygiene nášho chrupu. Lea Š. 7. B
Vysvetlili nám ako si správne umyť zuby a ako sa starať o svoj chrup. Ivka Ch. 7.B
Prednáška sa mi páčila, lebo som sa naučila nové veci. Najviac sa mi páčil identifikátor zubného povlaku. Bolo to super. Miška B. 7.B
Prezentácia sa mi páčila, naučila som sa nové veci. Veľmi ma to bavilo. Ukázali nám ako si správne umývať zuby a dokonca sme si to mohli na maketách a pomôckach vyskúšať. Emma S. 7. B
Bolo to veľmi poučné. Konečne si viem poriadne a správne vyčistiť zuby. Vanessa U. Natália C. 7.C
Zaujímavo pripravená prednáška s aktivitami. Veľa som sa toho naučila. Jakubisová K. Alexandra V. 7. C
Páčilo sa nám to a budeme sa tešiť na ďalšie takéto náučné prednášky. Emily H. 7.C
Naši deviataci sa dňa 2.10.2024 zúčastnili geologickej exkurzii v Hodruši-Hámroch. Návšteva Bane Starovšechsvätých nám ukázala históriu baníctva v tejto oblasti. Videli sme staré banské štôlne, kde sa kedysi ťažilo zlato. Ukázali nám aj rôzne minerály a nástroje, ktoré baníci v minulosti používali. Počas prehliadky nám dokonca porozprávali príbeh o Nácovi, šibalskom, dobromyseľnom a veselom baníkovi, ktorý dodnes žije v rôznych príbehoch. Navštívili sme aj múzeum, kde nám vysvetlili, ako sa tu formovali horniny.
Najviac sa mi páčila prechádzka podzemím, kde sme videli, ako to v bani vyzeralo. Každý z nás si mohol vyskúšať ryžovanie zlata a kúsok si vziať domov. Celá exkurzia bola veľmi zaujímavá a poučná.
Vanessa O. 9.B
Žiaci 8. a 9.ročníka sa tento rok veľmi aktívne zapojili do realizácie tohto podujatia. Počas hodín angličtiny zozbierali nápady na zaujímavé aktivity vhodné pre žiakov z prvého stupňa. V úvode sa žiaci dozvedeli čo je Európsky deň jazykov, prečo si ho pripomíname a tiež, prečo je dôležité sa cudzie jazyky učiť. Pre 1. ročník žiaci 9.C pripravili interaktívny program s kvízmi a pracovnými listami zameranými na slovnú zásobu (farby, zvieratká, čísla). Deti si zahrali pexeso na tabletoch a učili sa spolupracovať v skupinách. V druhom ročníku sa aktivity niesli v tónoch piesní a rozprávok v rôznych európskych jazykoch. Žiaci 9.A ďalej spoločne s prvostupniarmi pracovali s mapou, spájali krajiny s typickými jedlami či osobnosťami a naučili sa základné slová ako „ďakujem“ či „dovidenia“. 9.B a tretiaci sa naučili, ako môžeme povedať slovko áno v rôznych cudzích jazykoch, pospájali vlajky s krajinami, zahrali si ovocné pexeso, započúvali sa do zvukov zvieratiek v rôznych cudzích jazykoch a snažili sa nájsť to správne. V kvíze pravda/nepravda sa dozvedeli mnoho zaujímavých, ale aj bizarných faktov z rôznych krajín Európy a lámali si jazýčky na jazykolamoch. Pre 4. ročník 8.B pripravila štyri stanovištia s aktivitami, kde deti spoznávali európske jazyky, vlajky a hymny, učili sa pozdravy a farby. Ôsmaci i deviataci si na jednu vyučovaciu hodinu vyskúšali vedenie skupiny s menšími deťmi, aké je to byť učiteľom/učiteľkou a snáď sa inšpirovali pre svoje budúce povolanie a voľbu strednej školy. Všetci pracovali samostatne bez akejkoľvek pomoci učiteľa. Napriek prvotnej nervozite sa všetci tešili z úspechu, pretože hodiny sa naozaj všetkých veľmi páčili.
Kedy: 17.10.2024 o 16.30 hod.
Kde: Estetická učebňa, ZŠ Moskovská 2, B. Bystrica
Témy vzdelávacieho seminára:
Tešíme sa na Vašu účasť !
Vo štvrtok 26. septembra 2024 sa žiaci 9. ročníka zúčastnili na zaujímavej exkurzii do Štátnej vedeckej knižnice. Táto návšteva bola organizovaná pri príležitosti Európskeho dňa jazykov, ktorý oslavuje jazykovú rozmanitosť a kultúrnu výmenu v rámci Európy.
Študentská skupina sa počas dňa dozvedela o množstve jazykov, ktoré sú súčasťou európskeho kultúrneho dedičstva. Začali hneď s tým najpoužívanejším – angličtinou. Rôzne zaujímavosti z jej vývoja a nezvyčajné frázy vzbudili v žiakoch veľký záujem. V priestoroch knižnice mali možnosť navštíviť jazykové študovne (nemeckú, slovanských štúdií i Alliance francaise), kde pokračovali v zábavných aktivitách rozdelení podľa toho, ktorý z jazykov sa v škole učia.
Vrcholom exkurzie bol jazykový kvíz, ktorý pripravil tím knižnice. Žiaci odpovedali na jednoduchšie i zložitejšie otázky týkajúce sa jednotlivých európskych jazykov, štátov a kultúr. Víťazná dvojica dievčat z 9C si nakoniec odniesla hodnotnú cenu.
Návšteva Štátnej vedeckej knižnice ukázala žiakom, aké dôležité je mať záujem o jazyky a kultúru. Táto skúsenosť im otvorila oči a inšpirovala ich, aby sa naďalej učili jazyky, čo je v dnešnom globalizovanom svete potrebné. Nenadarmo sa predsa hovorí: „Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom.“
Máš voľný čas o škole a a nevieš čo s ním? Môžeš stráviť popoludnie v škole rôznymi aktivitami. Príď a vyskúšaj.
Akú vzdialenosť zabehne triedny kolektív za 45 min ?
Pravidlá:
- 1 bežec sa musí vystriedať vždy po 1 okruhu (200m)
- 1 okruh musí zabehnúť každý bežec triedy.
To sa dozvieme počas dní EU týždňa športu na hod. TSV od 23.9.2024 do 10.10. 2024
Milí rodičia, žiaci a zamestnanci školy, radi by sme Vás pozvali k zapojeniu do aktivít počas týždňa mobility od 16. do 20. septembra 2024.
Urob niečo aj pre svoje zdravie a prírodu, nechaj v týždni od 16. do 20. septembra auto doma. Aj takýmito malými krokmi tvoríš komunitu, spoločnosť a budúcnosť. Buď aktívny nie pasívny.
Do pozornosti dávame aj ďalšie aktivity počas ETM, ktoré organizuje mesto Banská Bystrica. Viac na https://www.banskabystrica.sk/podujatia/europsky-tyzden-mobility-2/
Powered by aSc EduPage