Detská lesnícka univerzita – Tajomstvá poľovníctva a života v lese
Detská lesnícka univerzita opäť priniesla našim šiestakom jedinečný zážitok. V stredu 18. februára sa zúčastnili piatej odbornej prednášky, ktorá sa konala v priestoroch Národného lesníckeho centra vo Zvolene. Témou stretnutia bolo poľovníctvo, jeho význam, tradície a zodpovedný vzťah človeka k prírode.
Odbornú prednášku „Poľovníctvo a jeho tradícia na Slovensku“ viedla viceprezidentka Slovenskej poľovníckej komory Ing. Zuzana Balandová. Žiaci sa dozvedeli, že poľovníctvo nie je len o love, ale najmä o starostlivosti o zver, ochrane prírody, udržiavaní rovnováhy v ekosystémoch a zachovávaní dlhoročných tradícií. Zaujali ich aj informácie o práci poľovníka počas celého roka, o prikrmovaní zvierat v zime či o ochrane lesnej zveri.
Prednáška bola doplnená o zážitkové aktivity, vďaka ktorým si deti mohli mnohé veci vyskúšať na vlastnej koži. Veľkým lákadlom bola možnosť zblízka si prezrieť poľovnícku výstroj, podržať luk či vypočuť si zvuk lesného rohu. Deti si tiež mohli pozrieť priebeh poľovníckej pasovačky, ktorú samy zahrali, zoznámiť sa s poľovníckym jazykom, či dozvedieť sa zaujímavosti zo života poľovníkov, ktoré v bežnom živote nemajú možnosť spoznať.
Druhá časť programu patrila lesnej pedagogike a bola zameraná na prvú pomoc pri pobyte v lesnom prostredí. Žiaci sa naučili, ako správne reagovať v prípade úrazu, ako privolať pomoc, čo robiť pri menších, ale aj vážnejších zraneniach ktoré sa môžu počas pobytu v prírode stať. Praktické ukážky boli pre deti veľmi pútavé a zároveň mimoriadne užitočné.
Celé dopoludnie sa nieslo v príjemnej atmosfére, plnej zvedavosti, otázok a nových poznatkov. Aj toto stretnutie potvrdilo, že Detská lesnícka univerzita je výbornou príležitosťou, ako u detí budovať pozitívny vzťah k prírode, lesu a zodpovednému správaniu v životnom prostredí. Naši šiestaci odchádzali obohatení o nové vedomosti, zaujímavé skúsenosti a množstvo nezabudnuteľných zážitkov. 🌲🦌