• Novinky

        • 25apr
          •  Deň Zeme na našej škole
            • Deň Zeme na našej škole

              Pri príležitosti Dňa Zeme sa naši žiaci 3. a 4. ročníka zhostili výnimočnej úlohy – pripravili zaujímavé a poučné aktivity pre svojich mladších spolužiakov. Spoločne sme si pripomenuli, aké dôležité je starať sa o našu planétu a chrániť životné prostredie.

              Mladší žiaci sa postupne zastavovali na viacerých stanovištiach, kde ich starší kamaráti oboznamovali s rôznymi ekologickými témami:

              Kompostovanie – deti sa dozvedeli, čo všetko patrí do kompostu a prečo je dôležité znižovať množstvo bioodpadu.

              Triedenie odpadu – zopakovali si, ako správne triediť rôzne druhy odpadu a prečo je recyklácia dôležitá.

              Fotovoltika a veterná energia – spoznali obnoviteľné zdroje energie a ich význam pre našu budúcnosť.

              Voda – naučili sa, ako ju šetriť a prečo je voda nenahraditeľným prírodným zdrojom.

              Živočíchy – pripomenuli si, ako môžeme chrániť zvieratá v prírode a prečo sú pre ekosystém nevyhnutné.

              Starší žiaci sa svojej úlohy zhostili výborne – nielenže poskytli množstvo informácií, ale pripravili aj zábavné aktivity a ukážky, ktoré mladších zaujali a zapojili do učenia hrou.

              Deň Zeme sa tak na našej škole niesol v duchu spolupráce, zvedavosti a úcty k prírode. Veríme, že si deti z tohto dňa odniesli nielen nové poznatky, ale aj chuť správať sa k našej planéte zodpovedne každý deň.

        • 15apr
        • 15apr
          • Veľkonočné tvorivé dielne v Thurzovom dome
            • Veľkonočné tvorivé dielne v Thurzovom dome

              Dňa 9.apríla sa žiaci 3.A zúčastnili v Thurzovom dome na tvorivých dielňach k Veľkej noci, ktoré priniesli deťom nielen veľa radosti, ale aj nové zručnosti. Žiaci sa mali možnosť zoznámiť s rôznymi technikami zdobenia veľkonočných vajíčok, ktoré im predstavila pani lektorka prostredníctvom prezentácie.

              Hlavným programom dielní bolo zdobenie vajíčok technikou dekupáž, ktorú si deti mohli vyskúšať na vlastnej koži. Táto technika, známa aj ako servítková technika, umožnila malým umelcom vytvoriť originálne výtvory, ktoré budú krásnou veľkonočnou dekoráciou.

              Dielne boli príležitosťou nielen pre rozvoj kreativity, ale aj spolupráce medzi deťmi. Tešíme sa na ďalšie spoločné tvorivé aktivity!

        • 13apr
          • „Čítajme si....2025“
            • „Čítajme si....2025“

              Posledný marcový týždeň sa na našej škole čítalo ostošesť. Už po niekoľkýkrát sme sa zapojili do celoslovenského čitateľského maratónu „Čítajme si...“, ktorý prebieha pod záštitou neziskovej organizácie Linka detskej istoty. Na hodinách anglického jazyka sme spoločne čítali online knihy, ale aj kratšie poviedky a články na rôzne témy. Deviataci si dokonca vyskúšali úlohu učiteľov a pre kamarátov na prvom stupni pripravili jednoduchšie príbehy s interaktívnymi aktivitami. Tešíme sa, že celkovo sa nám podarilo do aktivít v tomto týždni zapojiť viac ako 360 detí na našej škole. Ostáva nám už len počkať na oficiálne počty a uvidíme, či sa nám spoločne podarí prekonať rekord z minulého roka.

        • 10apr
        • 08apr
          • Knihobúdka
            • Knihobúdka

              V rámci mesiaca marec – mesiaca knihy, sme si so žiakmi zaumienili, že okrem návštevy knižnice by bolo dobré vytvoriť si v škole miesto, ktoré bude našou malou verejnou knižnicou.

              Pre podporu čítania v ŠKD sme sa rozhodli vytvoriť knižnú búdku, ktorá umožní voľnú výmenu kníh medzi žiakmi. Tento projekt nielen podporí kultúru čítania, ale aj posilní pocit spoločenstva a ekologickú zodpovednosť – knihy získajú druhú šancu.

              Aby knižná búdka fungovala, je potrebné ju naplniť kvalitnými knihami. Každé oddelenie preto obetovalo pár kníh, časopisov, či krížoviek, ktoré tam môžete nájsť. Je umiestnená v altánku a každý je vítaný, aby si chvíľku posedel a začítal sa.

              Dodržiavať budeme pravidlo výmeny – kto si knihu vezme, pridá vlastnú.

              Ďakujeme žiakom, ktorí neváhali obetovať kúsok zo svojho času počas jarných prázdnin a vyrobili nám našu ,,knihobúdkuʼʼ. Myslím si, že výsledok je fantastický. Čo poviete? Ostáva nám už len veriť, že bude slúžiť dlhé roky.

        • 03apr
          • Didaktické hry v prírode
            • Didaktické hry v prírode

              Dňa 2. apríla sme so žiakmi 3. a 4. ročníka vyrazili na Urpín, kde nás čakala nezabudnuteľná prechádzka spojená s didaktickými hrami. Tento výlet bol skvelou príležitosťou, ako spojiť učenie s pohybom a zároveň sa zoznámiť s krásami nášho regiónu.

              Na začiatku sme sa zoznámili s trasou, ktorá bola navrhnutá tak, aby podporila pozorovacie schopnosti a záujem o prírodu. Počas cesty sme objavovali rôzne druhy rastlín a živočíchov.

              Pre pedagógov predstavoval tento výlet možnosť obohatiť školský vzdelávací program o praktické skúsenosti z terénu, zatiaľ čo žiaci získali cenné poznatky o prírode a histórii. Pre mnohých z nich sa tento deň stal inšpiráciou pre ďalšie objavovanie sveta okolo seba a ukázal, že učenie môže byť zábavné a dynamické.

        • 03apr
        • 03apr
          • My a svet okolo nás
            • My a svet okolo nás

              1.apríl je známy ako deň, keď si ľudia robia žarty a hovoria klamstvá. Symbolicky práve v tento deň si trieda 4.A naplánovala návštevu knižnice, kde sa s pani knihovníčkou rozprávali na tému - Ako sa orientovať v spleti informácií a ako rozlíšiť pravdu od lží?

              Nielen v tento deň sa nám občas stane, že uveríme niečomu, čo je len vtipom – vo virtuálnom svete falošné obrázky, videá, neexistujúce produkty, správy. V skutočnosti to ukazuje na to, ako ľahko môžeme byť oklamaní. Žiaci si čoraz častejšie uvedomujú, že žijú v dobe, keď je veľmi dôležité vedieť sa v digitálnom svete orientovať v množstve dostupných informácií a rozlišovať pravdu od lži. Nie je to jednoduché, no pomocou kritického myslenia, overovania faktov a zodpovedného prístupu môžeme zvýšiť našu odolnosť voči dezinformáciám.

        • 02apr
        • 31mar
          • Svetový deň divadla
            • Svetový deň divadla

              Na našej škole sme oslávili Svetový deň divadla, ktorý je venovaný všetkým, ktorí sa podieľajú na vytváraní a živote divadelného umenia. Tento deň nám poskytol príležitosť nahliadnuť do fascinujúceho sveta divadla a objaviť jeho rôzne formy a význam.

              V rámci tematického dňa sme sa zúčastnili rôznych aktivít, ktoré nám priblížili krásu a dôležitosť divadla. Žiaci si pripravili krátke divadelné scénky, ktoré predstavili pred spolužiakmi, a taktiež sme si v triedach vyskúšali rôzne divadelné techniky, ako je napríklad pantomíma.

              Najväčším lákadlom dňa bolo činoherno - bábkové predstavenie O múdrej dievčinke, ktoré zahrali herci z Divadla pod balkóna. Výchovne sa zaoberalo kultúrnymi tradíciami, ľudovou múdrosťou, duchovnými hodnotami a ich zachovaní v dnešnom svete.  

              Tento deň nás všetkých inšpiroval k tomu, aby sme sa viac zamýšľali nad silou umenia a jeho schopnosťou spojiť ľudí.

              Záverom možno povedať, že Svetový deň divadla na našej škole bol skvelou príležitosťou na spoznanie tohto krásneho umeleckého sveta a na to, aby sme si uvedomili, ako dôležité je podporovať kultúru a kreativitu v našich životoch.

        • 29mar
          • Byť odlišný je normálne
            • Byť odlišný je normálne

              21.3. si tradične na našej škole obúvame ponožky rôznych farieb a veľkostí. Takto vyjadrujeme súhlas s myšlienku Svetového dňa Downovho syndrómu. Tento rok sa podporiť a spoznať inakosť bližšie odhodlali žiaci školského parlamentu i osobne. Navštívili Praktickú školu v Banskej Bystrici, v ktorej zažili dopoludnie plné prijatia, úsmevov a nových pohľadov na rozmanitosť.

              A aké pocity si odniesli?

              „Hrali sme sa hry, tvorili si, rozprávali sa. Robili sme veľa aktivít, ktoré sa páčili aj nám, aj im.“

              „Naozaj som bola prekvapená, keď som videla čo všetko dokážu a ako sa učia deti v tejto škole.“

              „Deti nás privítali s otvorenou náručou. P. učiteľka bola veľmi milá a deti tiež. Boli výnimočné už len tým, že boli iné, nehovoriac o ich talentoch. Veľmi by sme sa tešili, kebyže sa s nimi môžeme stretnúť opäť.“

              Inklúzia začína v nás. Začína prijatím odlišnosti, ktorá robí tento svet krajším a farebnejším.

        • 26mar
          • Ovocný piknik  – Podpora zdravého stravovania a radosti z ovocia
            • Ovocný piknik – Podpora zdravého stravovania a radosti z ovocia

              Žiaci 2.A triedy majú v ŠKD pravidelne príležitosť zúčastniť sa zábavného a zdravého ovocného pikniku. Tento zážitok je skvelou príležitosťou na vytváranie pozitívneho vzťahu k ovociu, jeho rôznorodosti a výhodám pre naše zdravie. Počas pikniku si deti mohli vyskúšať rôzne druhy ovocia – jablká, hrušky, banány, pomaranče, hrozno ale aj exotické ovocie ako kiwi. Spoločné ochutnávanie im umožňuje objaviť nové chute, ktoré možno nepoznali. Deti sa aj takto učia, že ovocie nie je len chutné, ale aj plné vitamínov, ktoré im pomáhajú byť silní a zdraví. Spoločné jedenie ovocia podporilo nielen zdravý životný štýl, ale aj tímového ducha a priateľské vzťahy medzi žiakmi. Tento piknik je zároveň aj výborným spôsobom, ako deti motivovať k tomu, aby si do svojich jedálničkov častejšie zaraďovali ovocie a vedeli oceniť jeho význam pre zdravie. A kto vie, možno sa z nich stanú celoživotní milovníci ovocia!

        • 25mar
          • Matematický klokan
            • Matematický klokan

              Dňa 25.3.2025 sa uskutočnilo celoškolské kolo súťaže Matematický klokan, ktorá motivovala žiakov k riešeniu zaujímavých a náročných úloh. Súťaž priniesla žiakom možnosť overiť si svoje matematické schopnosti a získať nové skúsenosti v zábavnom a súťažnom prostredí. 

        • 25mar
          • Deň vody v prvom ročníku ZŠ
            • Deň vody v prvom ročníku ZŠ

              V prvom ročníku ZŠ sme si 21.3 pripomenuli Deň vody zábavným a vzdelávacím spôsobom. Počas tohto dňa sa deti oboznámili s fascinujúcim kolobehom vody v prírode a rôznymi skupenstvami vody – pevným, kvapalným a plynným.

              Žiaci sa zapojili do rôznych pracovných listov a experimentov, kde si vyskúšali, ako sa voda mení pri rôznych teplotách a podmienkach. Deti sa dozvedeli, ako voda obieha v prírode, ako sa mení na paru a ako sa vracia do zeme v podobe dažďa.

              V rámci aktivít sme sa tiež zamerali na využitie vody v každodennom živote – či už pri poľnohospodárstve, priemysle alebo v domácnostiach. Celý deň bol plný zábavy, učenia a objavovania, čo deťom pomohlo lepšie pochopiť význam vody a jej neoddeliteľnú úlohu v našom svete.

        • 21mar
          • Morenový sprievod v ŠKD
            • Morenový sprievod v ŠKD

              Jar k nám pomaly prichádza a preto sme si v školskom klube detí už tradične pripomenuli starodávny slovenský obyčaj – vynášanie Moreny.

              V sprievode sme sa vydali k potoku Udurná. Pri potoku sme spievali ľudové piesne a recitovali riekanky, aby sme zimu poriadne odohnali.

              Morenu sme zapálili a hodili do vody. Plamene a prúd symbolizovali koniec zimy a príchod teplejších dní. Deti s radosťou sledovali, ako voda odnáša zvyšky zimy a privoláva jar.

        • 17mar
          • Workshop o slow fashion s Melindou z Moruša Slow Fashion
            • Workshop o slow fashion s Melindou z Moruša Slow Fashion

              Počas hodín anglického jazyka sa žiaci 9. C zúčastnili inšpiratívneho workshopu s Melindou Astrabovou z iniciatívy Moruša slow fashion, ktorá sa venuje udržateľnej móde a zodpovednému prístupu k oblečeniu.

              Súčasťou workshopu bola interaktívna prednáška o koncepte slow fashion, ktorá žiakom priblížila problematiku nadmernej spotreby v módnom priemysle, dopad fast fashion na životné prostredie a možnosti, ako môžeme naše nákupné návyky zmeniť k lepšiemu. Melinda žiakom predstavila aj rôzne aktivity a projekty, ktoré občianske združenie realizuje, napríklad komunitné dielne, swapy oblečenia alebo kurzy šitia.

              Druhá časť workshopu patrila praktickej ukážke „upcyclingu“ starého oblečenia, počas ktorej si žiaci mohli vyskúšať, ako tvorivo vdýchnuť nový život už nenoseným kúskom z vlastného šatníka. Žiaci strihali, šili, prišívali, zašívali, jednoducho kreatívne „refreshli“ svoje oblečenie.

              Nielen prednáška a workshop, ale aj aktivity z hodín anglického jazyka, ktoré im predchádzali, nám rozšírili obzory o udržateľnosti, prinútili nás zamyslieť sa nad naším spotrebiteľským správaním a postaviť sa k našej planéte zodpovedne. Ďakujeme Melinde za inšpiratívne stretnutie a veríme, že mnohí z nás sa budú na módu pozerať novým pohľadom.

        • 17mar
          • Návšteva lesníka zo Štátnych lesov SR – Zvieratá našich lesov
            • Návšteva lesníka zo Štátnych lesov SR – Zvieratá našich lesov

              Dnes mali naši prváci skvelú príležitosť stretnúť sa s pánom lesníkom zo Štátnych lesov SR, ktorý im prišiel priblížiť fascinujúci svet zvierat, ktoré obývajú naše lesy. Deti sa dozvedeli o rôznych druhoch, ako sú jelen, daniel, muflon a ďalšie, ktoré môžeme nájsť v našich lesoch. Pán lesník im ukázal parohy a rohy, ktoré patrili týmto zvieratám, a porozprával im o tom, ako tieto zvieratá žijú a čím sú výnimočné.

              Okrem toho priniesol aj rôzne nástroje, ktoré vydávajú zvuky zvierat. Deti mali možnosť počuť zvuky, ktoré vytvárajú jelene, daniele a muflony, a naučili sa, ako tieto zvuky používajú na komunikáciu v prírode.

              Návšteva bola veľmi zaujímavá a deti sa nielen zabavili, ale aj sa dozvedeli mnoho nového o zvieratách, ktoré žijú v lesoch okolo nás. Ďakujeme pánovi lesníkovi za vzácne a poučné stretnutie, ktoré určite obohatilo deti o cenné poznatky o prírode a lesoch.

        • 17mar
          • Žiaci 3.A objavovali históriu v Matejovom dome
            • Žiaci 3.A objavovali históriu v Matejovom dome

              Dňa 13.marca mali žiaci 3.A triedy možnosť zažiť vzdelávací program s názvom Po stopách erbov a címerov v Matejovom dome. Tento program bol pre našich žiakov prínosný, keďže nadviazal na preberané učivo z vlastivedy, kde sme sa učili o erboch.

              Deti mali možnosť spoznať históriu a význam erbov a címerov, objavovali ich rôzne podoby a dokonca si vyskúšali ich tvorbu. Tento interaktívny spôsob učenia posilnil ich záujem o históriu a zároveň prehĺbil ich vedomosti hravou formou.

              Tešíme sa na ďalšie podobné aktivity, ktoré spestria naše vzdelávanie.

        • 12mar
          • Prírodovedné popoludnie plné záhad a objavov
            • Prírodovedné popoludnie plné záhad a objavov

              Prírodovedné popoludnie plné záhad a objavov

              V stredu popoludní sa na najvyššom poschodí našej školy konala jedinečná akcia – Prírodovedné popoludnie – Hľadačka. Žiaci si overili svoju šikovnosť, rýchlosť, vedomosti a taktiku v netradičnej podobe. Postupne riešili úlohy z biológie, fyziky a techniky, chémie, matematiky a informatiky, geografie. Každá splnená úloha im priniesla cennú indíciu – písmeno do tajničky, ktorá skrývala meno významného vedca jadrového fyzika J. Chadwicka, objaviteľa neutrónu.

               

              Blahoželáme víťazným tímom:

              1.miesto – tím zo 7.B – Hugo, Edo, Berto a Martin

              2.miesto – tím z 8.A – Alexka, Emka a Matej

              3.miesto – tím zo 6.B – Alžbetka, Eliška a Barborka

               

              Dojmy najmladších súťažiacich Kristínky, Karinky a Natálky:

              „Bolo fakt super!“

              „Užila som si to, aj keď som nevládala.“

              „Úlohy boli zaujímavé, aj ľahké aj ťažké.“

              „Najlepšia úloha bola v biológii.“

              „Na záver bola tombola a sladkosti.“

              „Určite pôjdem aj na budúci rok.“

               

              Veda môže byť zábavná a plná dobrodružstva. Veríme, že si účastníci odniesli nezabudnuteľné zážitky. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník!

    • Kontakty

      • Základná škola, Moskovská 2, Banská Bystrica
      • Mgr. Alena Maľová, školský špeciálny pedagóg
        Mgr. Andrea Vonkomerová, sociálny pedagóg
        + 421 918 778 100
      • 356 777 08
      • 2020982040
      • Mgr. Marta Melicherová
        riaditel@zsmosbb.sk
        + 421 903 657 550
      • Mgr. Lucia Steinerová
        lucia.steinerova@zsmosbb.sk
        + 421 903 657 550
      • PaedDr. Lenka Matejková
        lenka.matejkova@zsmosbb.sk
        + 421 903 657 550
      • Moskovská 2
        974 04 Banská Bystrica
        Slovakia
      • + 421 903 657 550
      • Vedúca školskej jedálne: Katarína Hornyaková
        Telefón: +421 911 365 755
        Email: katarina.hornyakova@zsmosbb.sk
    • Prihlásenie