Kedy Slovenská republika vstúpila do EÚ? Koľko krajín je súčasťou EÚ? Aj toto boli otázky, na ktoré žiaci 7.A odpovedali v rámci projektu „Vzdelanie je budúcnosť“, zameraného na zvýšenie povedomia žiakov základných škôl o Európskej únii a jej fungovaní. Prednášku na túto tému nám sprostredkovalo Euroatlantické centrum, mimovládna organizácia pôsobiaca na poli medzinárodných vzťahov, bezpečnosti a verejnej diplomacie. V interaktívnej prednáške boli vybraní dvaja najaktívnejší žiaci z triedy, ktorí postupujú do ďalšej časti. Tešíme sa, veď „vzdelanie je budúcnosť“.
Novinky
- 12apr
Vzdelanie je budúcnosť
- 12apr
Zbierka potravín
S rozpútanou vojnou na Ukrajine sa mnoho ľudí ocitlo zo dňa na deň v núdzi. Naši žiaci sa rozhodli spolupodieľať na solidarite formou, ktorá im bola blízka.
Zorganizovali zbierku trvanlivých potravín, ktoré mohli žiaci nosiť v priebehu jedného týždňa. Túto zbierku mali na starosti podobne ako burzu kníh žiaci deviateho ročníka. Rozdelili si ranné, či poobedné služby, po ukončení zbierky potraviny roztriedili a odovzdali BBSK, ktorý nám sprostredkoval auto na odvoz. Okrem toho žiaci na hodinách VYV napísali pozdravy pre potešenie deťom z Ukrajiny.
Najväčším prínosom bolo spojiť teóriu s praxou. Naučili sa spolupracovať, rozdeliť si úlohy, rozvíjať empatiu, či zorganizovať čas.
Veľké ďakujem patrí všetkým, ktorí sa do zbierky zapojili, žiakom, rodičom, učiteľom, ale v prvom rade žiakom 9.B, ktorí mali celú zbierku na starosti a 9.A, ktorí nám pomohli pri prenose potravín.
Ďakujeme!
- 08apr
Burza hračiek a knižiek
Ďakujeme všetkým žiakom školy a ich rodičom za príspevky v burze hračiek a knižiek. Spoločne sa nám podarilo vyzbierať 2001,83 eur.
Vyzbieranými financiami sme podporili aktivity Červeného kríža na pomoc obyvateľom Ukrajiny prostredníctvom bankového účtu SČK SK65 0200 0000 0000 0066 5555 (variabilný – symbol 2402), číslo právoplatného rozhodnutia o zápise zbierky do registra zbierok SVS-OVS2-2022/018022.
Špeciálne poďakovanie patrí žiakom 9.C triedy, ktorí sa aktívne podieľali na organizácii a realizácii burzy.
PaedDr. Lenka Matejková
- 07apr
Čas na kávu
Maľovať sa dá rôznymi druhmi farieb. Medzi tie menej tradičné patrí napríklad maľovanie kávou.
Ôsmaci si na papier najskôr urobili kávovú škvrnu, potom hľadali, čo im pripomína a dotvorili ju podľa vlasnej fantázie.
Vznikli originálne diela.
Takže, keď nabudúce oblejete obrus alebo stenu kávou, môžete rodičom povedať:
"To je v poho, ja to dokreslím!"
- 07apr
Veľká noc na našej škole
Žiaci našej školy vyrobili vajíčka rôznymi technikami, každé je svojské a originálne, krásne...
- 05apr
Čitateľský oriešok
Žiaci štvrtáci sa aj tento školský rok zapojili do literárno – výtvarnej súťaže Čitateľský oriešok. V úlohách si precvičili čítanie s porozumením, vnímanie medzipredmetových vzťahov a logické myslenie. Súťaž rozvíja predstavivosť a obrazotvornosť – vo výtvarnej časti museli zapojiť svoju fantáziu a prepojiť dva príbehy do jedného. Výkresy, ktoré spĺňali všetky podmienky súťaže a vybrala ich odborná komisia do finále, sú zverejnené na FB, kde v priebehu apríla a mája môžete hlasovať za obrázky – ocenení žiaci získajú hodnotné ceny a diplom od nakladateľstva RAABE. Kresba s najväčším počtom „lajkov“ získa samostatné ocenenie.
Prosíme Vás preto, podporte našich žiakov a dajte im hlas:
Nikita Rubanenko:
https://www.facebook.com/RaabeSlovensko/photos/a.4973684896002674/4973667182671112
Natália Valušková:
https://www.facebook.com/RaabeSlovensko/photos/a.4973684896002674/4973672856003878
Ďakujeme
- 05apr
Knižnica s Andersenom
Aj marec- mesiac knihy môžeme spojiť s dánskym spisovateľom H. CH. Andersenom, ktorého sme si pripomenuli rozprávaním jeho životopisu a známymi rozprávkami. H. CH. Andersen (Emo Jakub z 8.A v cylindri a fraku) si pre najmenších čitateľov- prvákov pripravil prečítanie rozprávok O snehovej kráľovnej, Cisárovné nové šaty, Lietajúci kufor. Starší žiaci- štvrtáci si mohli vyskúšať a predviesť divadielko k dielam a poskladanie rozhádzaného textu....
- 05apr
Marec - mesiac knihy v školskej knižnici
Človek je človekom, pretože rozvíja nielen svoje telo, ale aj svojho ducha, a to aj prostredníctvom čítania kníh.
Aj v našej šk. knižnici sme si pripomenuli marec - mesiac knihy. Tak ako aj dnes, tak aj v minulosti bola dôležitá podpora záujmu o knihy. Mladším žiakom sme vysvetlili, prečo voláme marec mesiac knihy, prečo čítanie považujeme za základnú znalosť a kto bol autorom, buditeľom šírenia slovenskej a českej knihy.
Aby sme nabudili malých čitateľov chodiť do šk. knižnice, tak sme pre nich pripravili rôzne aktivity. Prváci hádali rôzne rozprávky pomocou obrázkov a predmetov... Prečítali sme si popletené rozprávky, ktoré spisovateľ poplietol a zahrali sme sa na správneho spisovateľa a pomocou otázok p. knihovníčky sme dávali všetky rozprávky na správnu formu. Aj takýmto spôsobom sa dajú deti motivovať k čítaniu kníh.
- 05apr
Beseda so spisovateľom Borisom Kováčom
V mesiaci marec sme si do našej školy pozvali p. spisovateľa Borisa Kováča. Pán spisovateľ druhákom a tretiakom prezradil, ako jeho príbehy vznikli. Ako svoje zážitky a poznávanie miest, prírody na Slovensku vložil do fantázie a ako sa vcítil do postavičiek vo svojich príbehoch. Žiaci sa do rozprávania príbehov dali vtiahnuť a najväčším prekvapením pre nich bolo vyskúšanie si plyšovej hlavy medveďa Beďa.
Ani my sme nezostali bez prekvapenia pre p. spisovateľa. Deti z triedy 3.C si pre neho pripravili namaľované obrázky a rôzne tajničky z jeho napísaných knižiek – Dobrodružstvo medveďa Beďa, Rozprávka o princovi Počúvadielkovi, Dobrodružstvo syslíka Pisklika.
- 04apr
Karneval v ŠKD
V stredu 30.marca 2022 sa v jedálni školy stretli masky od výmyslu sveta, aby sa zabávali, súťažili, tancovali, smiali a hrali spolu so všetkými kamarátmi. O zábavu sa postaral náš kamarát ŠAŠO ujo Dušan.
- 04apr
Vajíčková lúka v ESC
Chceme Vás - žiakov, rodičov a priateľov našej základnej školy veľmi pekne požiadať o lajky.
Naše siedmačky sa zapojili do súťaže o najkrajšie veľkonočné vajíčko, ktoré je vystavené v ESC medzi eskalátormi na vajíčkovej lúke. Keďže ho na facebook nafotili dosť nelogicky, z nie práve správneho uhla, tak pripájame video, kde si ho môžete pozrieť v plnej paráde. Jeho motívom je Slovensko a jeho krásy. Zobrazili sme Oravský hrad, jeleňa a vodopád v Slovenskom raji. Výstavu si užívajú hlavne deti a ich zvedavým rúčkam neodolala farba, rovnako už pri nešetrnom prevoze sa niekde zlúpli kúsky obrázka.
Preto hlasujte rýchlo a dajte na známosť aj Vašim rodičom, starým rodičom, kamošom... Za každý hlas ďakujeme. Podporíte svoju školu😊
- 31mar
Projektové vyučovanie v 4.A
Vďaka zručnostiam, ktoré máme osvojené, si dokážeme poradiť v živote, vyriešiť problém, ktorý nás trápi. Medzi zručnosti 21. storočia patrí aj tvorivé a kritické myslenie, spolupráca, riešenie problémov. Nielen tieto zručnosti sa rozvíjajú u žiakov prostredníctvom projektového vyučovania. Žiaci 4.A sa zapojili do projektu Kozmix LAB. Téma bádateľského projektu je Štyri ročné obdobia. Na čo hľadáme odpoveď: V čom je Liptov odlišný od Zemplína? Ako vítame jar, slávime Vianoce a Veľkú noc v rôznych kútoch Slovenska? Aké sviatky, výročia a oslavy zažívame v priebehu roka? Žiaci preskúmajú zvyky vo svojom regióne so zameraním na sviatky a tradície počas jednotlivých ročných období. Budú pracovať s informačnými zdrojmi, zhromaždia rôzne fakty ...Hlavné myšlienky témy zdokumentujú prostredníctvom obrázkov, foto a špeciálneho kalendára. Výstupom projektu bude triedny kalendár udalostí a odprezentovanie svojej práce.
Vieme, že nás čaká veľa práce, ale veríme, že to zvládneme a naučíme sa veľa nového.
5
- 30mar
Morena
V stredu 23.marca sa deti zo ŠKD rozlúčili so zimou. V sprievode s Morenami malými aj väčšími prešli Fončordou k Udurnej, kde najväčšiu Morenu symbolicky upálili.
- 30mar
Deň učiteľov
Deň učiteľov sa oslavuje v deň narodenia pedagóga Jána Ámosa Komenského, učiteľa národov. Naši žiaci v tento deň potešili svojich učiteľov pozdravmi, ktoré vyrobili na 2. stupni na hodinách ETV, na 1. stupni za pomoci pani vychovávateliek. V pozdrave si spomenuli, čo má ich obľúbený učiteľ rád, aká je jeho charakteristická „hláška“, ale aj čo by na ňom nezmenili a prečo ho majú radi. Milí žiaci v mene všetkých učiteľov - ĎAKUJEME!
- 28mar
Štvrtáci učia predškolákov z materských škôl o náučnom chodníku
Žiaci našej školy sa o náučný chodník starajú v každom ročnom období. Pravidelne naň pozývajú deti z blízkych materských škôl. Aj tento rok sa žiaci 4.A, 4.B a 4.C tešili na chvíľu, keď sa stanú pani učiteľkami a učiteľmi a cestou po náučnom chodníku preskúšajú predškolákov a naučia ich niečo nové. Navštívili nás deti z MŠ Jilemnického, MŠ Družby, MŠ Tulskej a z MŠ Novej.
Štvrtáci ich privítali na náučnom chodníčku v lesnej škole. Porozprávali im o liečivých bylinkách v bylinkovej záhradke. V hmyzom domčeku majú svoj domov rôzne zvieratká. Škôlkari presvedčili školákov, že vedia hádať hádanky a hmyz poznajú. Na ďalšom stanovisku školáci predstavili svojich stromových kamarátov – ihličnaté a listnaté stromy. Vysvetlili im, že najviac energie sa skrýva v prírode. Pomocou hádaniek deti spoznávali aj vtáčikov. Všetci tíško počúvali, či počujú niektorého z nich. Naši žiaci- veverička, ježko, netopier a krtko sa s deťmi zahrali rôzne súťaže a aktivity.
Školáci zvládli svoju úlohu a predškoláci presvedčili, že prírodu poznajú. Tešíme sa na spoločné stretnutie o rok.
2
- 26mar
Ako sa starať o svoje zuby
Naši najmenší žiaci si tento týždeň mohli pripomenúť, aké dôležité je starať sa o svoje zuby. Absolvovali prednášku, kde sa oboznámili so správnym čistením svojich zúbkov, ale aj o tom, aké ďalšie rôzne pomôcky môžu pri čistení svojej ústnej dutiny používať. Z prednášky si určite odnášame cenné informácie pre lepšiu starostlivosť našich zubov.
- 25mar
Deň vody
Dňa 22.03.2022 sa na našej škole pod záštitou Nórskych fondov v rámci projektu Včelí plán pre biodiverzitu a pri príležitosti Medzinárodného dňa vody uskutočnila prednáška a bádateľská aktivita pre žiakov piateho a šiesteho ročníka.
Pod názvom Interaktívna prednáška o vode v krajine sa skrývali informácie o Žitnom ostrove, našej najväčšej zásobárni vody. Pani lektorka z ekocentra Malá líška, vysvetlila žiakom, ako vyzerala táto krajina v minulosti, a ako sa na nej podpísali klimatické zmeny a zásahy človeka. Predstavila žiakom aj iniciatívu na záchranu tohto vzácneho biotopu.
Následne mohli žiaci tieto informácie preskúmať v bádateľskom programe o vode v krajine a jej ochrane. Workshop bol zložený z viacerých zaujímavých aktivít. Žiaci si vždy stanovili hypotézu a následne sa ju snažili bádaním overiť. V prvom bloku skúmali priepustnosť vody cez rôzne podklady ako hlina, asfalt a kamene. Ďalšou aktivitou bolo zistiť, ako predchádzať pôdnej erózii. Žiaci prostredníctvom povrchových odtokov skúmali, ako je možné pôdu a vodu zadržať v krajine. Na vlastné oči mohli vidieť, aké dôležité sú rastliny pre ekosystém. V poslednej aktivite žiaci porovnávali, ako vplýva voda v krajine na jej druhovú rozmanitosť. Dospeli k dôležitému faktu, že jedno bez druhého nemôže fungovať, a že je dôležité prírodu chrániť, a tým zmierňovať klimatické zmeny.
- 24mar
Sociálne a emocionálne učenie
„Vzťahy medzi ľuďmi dávajú životu cenu.“
Alexander Von Humboldt
Sociálne a emocionálne vzdelávanie (SEL) je pojem taký starý ako prvé vzťahy medzi učiteľom a žiakom. Princípy SEL sú prítomné v každom vzťahu a pretrvávajú vzájomne medzi študentmi, školami, rodinami a komunitami. Avšak zavádzanie myšlienok reprezentujúcich a implementujúcich SEL do výchovno-vzdelávacieho procesu začalo len nedávno.
História sociálneho a emocionálneho učenia začala jednoduchou, ale významnou myšlienkou: Čo keby vzdelávanie plne podporovalo sociálny, emocionálny a akademický rozvoj všetkých detí? Preto sa v roku 1994 stretla skupina odborníkov, ktorá riešila vzdelávanie a jeho problematiku komplexnejšie. Multidisciplinárna spolupráca zahŕňala výskumníkov, pedagógov, neurológov, neurodidaktikov, odborníkov z praxe a advokátov za práva detí, ktorí presadzovali myšlienku, že školy sa musia venovať sociálnym a emocionálnym potrebám všetkých detí. Zrodilo sa združenie CASEL (Collaborative for Academic, Social, and Emotional Learning) a termín – „sociálne a emocionálne vzdelávanie“, ktorého cieľom je vytvoriť vysokokvalitné vzdelávanie založené na stratégii SEL ako nevyhnutnej súčasti všetkých stupňov vzdelávania. Počas nasledujúcich rokov odborníci CASEL vydali usmernenia pre pedagógov na podporu sociálneho a emocionálneho učenia a vykonali veľké množstvo výskumov, ktoré preukázali účinnosť SEL pri podpore akademického aj dlhodobého úspechu študentov.
Čo vlastne SEL je?
Sociálne a emocionálne vzdelávanie (SEL) je proces, ktorý prináša zmenu do života človeka a následne aj do života celej spoločnosti. Charakterizuje sa ako súčasť výchovy a vzdelávania, prostredníctvom ktorej jedinci získavajú a uplatňujú vedomosti, zručnosti a postoje na:
- vytváranie zodpovedných rozhodnutí.
- vytváranie a udržiavanie vzťahov,
- pociťovanie a prejavovanie empatie,
- dosahovanie osobných a kolektívnych cieľov,
- zvládanie emócií,
- rozvoj zdravej identity,
SEL presadzuje rovnosť a výnimočnosť vzdelávania prostredníctvom partnerstiev školy, rodiny a komunity, vytvára vzdelávacie prostredie, ktoré zahŕňa:
- priebežné hodnotenie.
- zmysluplné učebné osnovy a výučbu,
- vzťahy založené na dôvere a spolupráci,
Pomáha pri riešení rôznych foriem nerovnosti, posilňuje postavenie mladých ľudí a dospelých, aby spoluvytvárali prosperujúce školy, prispieva k bezpečným a zdravým komunitám.
Základné kompetencie SEL a ich vzájomné pôsobenie
Úspešná implementácia SEL stratégie do výchovno-vzdelávacieho procesu prináša so sebou viaceré výhody pre študentov, školy, rodiny, komunity a pre spoločnosť ako takú, v ktorej žijú obyvatelia duševne zdraví a vyrovnaní, empatickí, ktorí dokážu prejaviť vďačnosť a vyjadriť svoj postoj, chápu nutnosť dodržiavania pravidiel, dokážu zvládať svoje pozitívne i negatívne emócie, asertívne a efektívne komunikovať, dokážu predchádzať alebo riešiť konfliktné situácie, prijímať rozhodnutia na základe analýzy dôsledkov a rizík a preberať za ne zodpovednosť.
Koncepcia SEL pomáha rozvíjať päť kľúčových kompetencií:
- zodpovedné rozhodovanie.
- vzťahové zručnosti,
- sociálne povedomie,
- sebapoznanie,
- sebauvedomenie,
Sebauvedomenie a sebapoznanie zahŕňa poznanie toho, čo cítime v každom okamihu, realistické zhodnotenie svojich schopností, rozpoznanie svojich silných i slabých stránok, identifikovanie a uvedomovanie si pocitov a emócií, rozvíjanie vytrvalosti v dosahovaní cieľov a v neposlednom rade aj schopnosť stanoviť si krátkodobé i dlhodobé ciele.
Sociálne povedomie je kompetencia, ktorá v sebe spája pochopenie pocitov a emócií iných, rozvíja sa empatia a schopnosť vedieť, že nie sme sami a že rovnako ako máme práva, máme aj povinnosti.
Vďaka rozvíjaniu a implementácii kompetencie vzťahových zručností si dokážeme vytvárať zdravé vzťahy, založené na spolupráci, nadobudneme a osvojíme si schopnosť povedať nie nevhodným sociálnym tlakom (ako sú kyberšikana, šikana, nátlak atď.), vyjednávať riešenia konfliktov, prospešných pre obe strany (takzvaná mediácia), zručnosť komunikácie, ktorá v sebe zahŕňa aktívne počúvanie, asertívnu a efektívnu komunikácia, koncept vďačnosti, naučiť sa požiadať a prijať pomoc ako aj správny spôsob ospravedlnenia sa s prevzatím zodpovednosti za svoje činy a ich dôsledky.
Zodpovedné rozhodovanie vyžaduje schopnosť: naučiť sa posúdiť riziká, etické normy a bezpečnostné pravidlá, prijímať rozhodnutia s prihliadnutím na všetky relevantné faktory, posudzovať možné dôsledky alternatívnych opatrení, prebrať zodpovednosť za svoje rozhodnutie, dbať o zdravie a blahobyt seba a iných ako aj realisticky vyhodnotiť správanie ostatných.
Záver
SEL napomáha študentom vynikať v škole, budovať pevnejšie vzťahy a viesť šťastnejší, zdravší a plnohodnotnejší život. Implementácia stratégie SEL v dnešnej dobe plnej zmien a turbulentných udalostí je viac než nevyhnutná. Nutnosť akceptácie a integrácie ľudí pochádzajúcich z iných kultúr, národov, ľudí inej farby pleti či vierovyznania je každodennou témou, s ktorou sa musíme vysporiadať a naučiť žiť. Základy sociálneho a emocionálneho učenia, ktoré prijímame v rodine by sa mali stať súčasťou učebných osnov nielen etickej, náboženskej či občianskej výchovy, ale mali by si nájsť svoj priestor v každom vyučovacom predmete.
Podporu SEL kompetencií je možné aplikovať počas celého vyučovacieho dňa. Úlohou učiteľa je vytváranie emocionálnej podpory pre žiaka a vytvorenie aktivít a príležitostí podporiť sociálno-emocionálne kompetencie študentov, ich autonómie a aktívneho zúčastňovania sa výchovno-vzdelávacieho procesu.
Úloha SEL na pôde školy nie je zanedbateľná. Bezpečná a otvorená škola vedie k pozitívnemu efektu na úspechy žiakov nie len v akademickom priestore, ale aj v osobnom živote, a preto by mala vytvoriť priestor a otvoriť diskusiu o pravidlách a štruktúrach, ktoré umožnia využitie SEL programov.
Keďže efektívny vzťah v rámci trojuholníka žiak – učiteľ – rodič je kľúčom k dlhodobému úspechu a plnohodnotnejšiemu životu najmä jednej z uvedených strán, zapojenie rodiny do SEL programu je vnímané ako nevyhnutné.
V budúcnosti by sme sa mali nechať viesť víziou všetkých ľudí, detí aj dospelých, ako sebauvedomelých, empatických, zodpovedných, angažovaných a celoživotne sa vzdelávajúcich študentov, ktorí spolupracujú na dosiahnutí svojich cieľov. SEL môže byť mocnou pákou na vytváranie spravodlivých, inkluzívnych a zdravých škôl, ktoré v sebe zahŕňajú podporu všetkých aktérov výchovno-vzdelávacieho procesu.
Zdroje:
https://casel.org/fundamentals-of-sel/
https://eduworld.sk/cd/eliska-herinkova/3499/socialne-a-emocionalne-ucenie-je-v-skolach-coraz-dolezitejsie
therapistaid.com
pinterest.com
https://schoolguide.casel.org/
https://citaty-slavnych.sk/
Spracovala: Mgr. Zuzana Filadelfi
- 23mar
Čitárik v ŠKD
- 23mar
DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ PRE BUDÚCICH PRVÁKOV
V dňoch 3. a 15. marca 2022 sme v našej škole privítali budúcich prvákov a ich rodičov. Ich kroky najskôr viedli do estetickej učebne, kde sa od vedenia školy dozvedeli informácie o škole, jej smerovaní, prioritách a projektoch, ktoré v škole prebiehajú. Pán učiteľ Kánik informoval o vyučovaní telesnej výchovy v prváckej triede so športovým zameraním.
Pani učiteľka Drábiková deťom a rodičom predviedla programovanie robota Photona, ktoré deti veľmi zaujalo a potešilo. Nasledovala diskusia rodičov s vedením školy .
Potom si rodičia spolu s deťmi mohli prezrieť priestory školy – odborné učebne, knižnicu, telocvičňu i prvácke triedy, do ktorých budúci prváci v septembri zasadnú.